Ordu
DOLAR18.6454
EURO19.5048
ALTIN1061.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Sanki her şey normal…

Sanki hiçbir şey olmamış, binlerce insan ölmemiş, hastalanmamış gibi eski alışkanlıklar günlük yaşamda egemen olmaya başladı.

1 Haziran’da başlayan normalleşme ile birlikte yeniden başa dönüldü. O tarihten itibaren ölüm sayılarında azalma olmasına karşın, hasta sayısı binin altına bir türlü düşmüyor. 11 Mart’ta başlayan üç aylık kısıtlama  sürecinde neler çektiğimiz, her şeyden korkar hale geldiğimiz, evlere hapis olduğumuz karantina günleri tez unutuldu.

Dünyayı kasıp kavuran virüs karşısında tehlikeyi en az hasarla geçiştirdiysek  kuşkusuz bunda sağlık alt yapısının sağlamlığı, deneyimli ve özverili sağlık çalışanlarının emeğinin yanı sıra kurallara ve kararlara sıkı uyulması önemli rol oynadı.

Salgın ve kısıtlama sürecinin ekonomide oluşturduğu olumsuzluğun giderilmesi amacı ile aşamalı normalleşme adımları atılmaya başlandı. Bilim insanlarının kuşku ile yaklaşmasına rağmen, salt ekonomi çarkının dönmesi, emekçilerin işini yitirmemesi, evine iş ve aş götürebilmesi amacı ile başta AVM’ler olmak üzere çok sayıda hizmet sektörünün kapıları açıldı. Dediğim gibi, ekonominin canlanması adına zorunluluktan normalleşmeye aşamalı dönüş başladı.

Yeni normalleşmede maske takılması, mesafenin korunması ve kişisel temizlik olmazsa olmaz olarak belirlendi. Ne var ki, birbirinden ayrılmaz üç kurala uyulmadığı, insanların vurdumduymaz ve sorumsuz tavırları ile görüldü. Asker uğurlama törenlerinde, piknik alanlarında, eğlence yerlerinde, sahillerde yaşamsal üç zorunluluğun yerine getirilmediğine her gün tanık oluyoruz. Hatta, o denli ileri gidiliyor ki, asker uğurlama törenlerinde araçlarla kapatılan tünelde havaya ateş açanlar, eğlencelerde ve partilerde yanak yanağa dans edenler, deniz kenarlarında ve piknik alanlarında, çarşı pazarda mesafe kuralını ihlal edenler gırla gidiyor. Para cezaları caydırıcı değil. Bildiğini okumaya devam ediyorlar.

Her akşam rakamları açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “üç kurala sıkı sıkıya uyun” diye canını parçalıyor, tehlikenin geçmediğine vurgu yapıyor. Ama bakanın uyarısı sorumsuzların bir kulağından giriyor diğerinden çıkıyor. Başka ne yapsın Bakan?  Sağlık emekçileri ile birlikte özverili  görev yaptıkları, koşuşturdukları daha unutulmadı. Hiç olmazsa onların emeklerine saygı için uyarıları dikkate almak gerekiyor. Eğer, ikinci dalga yaşanırsa yorgun sağlık emekçileri nasıl motive edilir?

Virüs tehlikesini hafife alanlar, dünyada salgının yeniden tırmanışa geçtiğini, vakaların sıfırlandığı Çin’de ikinci patlamanın yaşandığı haberlerine kulak kabartsınlar bir zahmet. Kendilerini düşünmüyorlarsa, aileleri ve kurallara sıkı uyan insanlara ne denli zarar verdiklerini göz önüne alsınlar. Hoş onlar da duyarlılık olsa böyle sorumsuz davranabilirler mi?

Eğer böyle gider, vaka sayılarında düşüş olmaz binin altına düşmezse kısıtlamaların yeniden uygulanacağı, Şeker Bayramı’nda olduğu gibi Kurban Bayramının evde karşılanacağı dillendiriliyor. Rakamlar da onu gösteriyor. Umarım, hasta ve vefat sayısı hızla azalır.

Milli Eğitim Bakanı, okulların 31 Ağustos’ta açılacağını duyurdu. Olumsuz bu tablo sürerse emin olun okulların açılışı yine ertelenir. Hangi veli bu ortamda çocuğunu okula gönderir?

Sanki her şey normalmiş gibi, yaz rehaveti ile birlikte kurallara uyulmuyor, başa dönme sinyalleri geliyor. Oysa, maske takarak, mesafeyi koruyarak ve kişisel temizliğe özen göstererek normalleşme devam edebilir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar