Ordu
DOLAR9.4511
EURO10.9795
ALTIN547.65
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

‘Saray’a giden CHP’li’

Şu “Saray’a giden CHP’li” meselesini bilmeyeniniz yoktur. Tüm televizyon kanallarında hararetle tartışılıyor, bir kanaatiniz oluşmuştur herhalde. Ben de bu nedenle olayın sadece gazetecilik boyutuna değineceğim.

Haber önce Uğur Dündar’a, ardından da Candaş Tolga Işık’a pas edilmiş. Onlar yazmayınca “duayen” gazeteci Rahmi Turan’ın kapısını çalınmış. O, yazdı ve Türkiye karıştı...

Rahmi Turan deyip geçmemek lazım. Meslekte 60 yılını geride bırakmış, aralarında Günaydın ve Sabah’ın da bulunduğu yedi gazeteyi yayın hayatına sokmuş bir gazeteciden bahsediyoruz.

Hani hakkını da yememek lazım; insan beyninin gerçekler yerine yalanlara inanmaya meyilli olduğunu çok önceden keşfetmiş olmalı ki, neredeyse çıkardığı tüm gazeteler yalan haberleriyle ünlüydü.

Rahmi Turan dendiğinde, aklıma sadece iki keleme gelir: Yalan haber. Zaten bu yüzdendir Turan’ın başında bulunduğu tüm gazetelerin fazla satması...

Yok gazetecilik ilkeleriymiş, yok 5N 1K kuralıymış umurunda bile olmaz Turan’ın. Fotoğrafa bakar ve altına da dilediğini yazar veya yazdırır...

Binlercesi var ama ben sadece birini anlatayım, geresini siz düşünün: 1980’li yılların ilk yarısıydı. Arkadaşlarımın fal taşı gibi açılmış gözlerle Rahmi Turan yönetimindeki Tan gazetesine baktıklarını görünce, merak edip yanlarına sokuldum. Ancak bu kez şaşırma sırası bendeydi...

“Kocasına eş arıyor” başlıklı yarım sayfalık haberin konusu, aynı zamanda saz çalıp beste yapan arkadaşımız Halit’ti. Fotoğrafta Halit’in elinde saz, yanında da eşi oturuyordu.

Haberin spotunda ise hatırladığım kadarıyla Halit’in eşinin ağzından şunlar aktarılmıştı: “Kocam sürekli aşk üzerine besteler yaptığı için akşamları canı çekiyor. Ama ben çamaşır, bulaşık derken yorgun düştüğüm için onun isteğini karşılayamıyorum. Bu yüzden kocama eş arıyorum.”

Şaşırmıştık!.. Halit ancak öğleye doğru gazeteye gelmişti ve yüzünden düşen bin parçaydı. Nedir bu, diye sorduğumuzda, “Bana genç bestekârlarla ilgili bir haber dizisi hazırlıyoruz dediler. Eve geldiler, konuştuk, fotoğraf çektiler, ama haber böyle çıktı” demişti.

Üstelik haberi yapan Halit’in tanıdığı bir gazeteciydi. Büyük bir öfkeyle onu aramış ve şu yanıtı almıştı: “Ne var bunda, arkadaş değil miyiz şaka yaptık.”

O yıllarda Tan gazetesi 1 milyona yakın satıyordu. Okunma katsayısı dikkate alındığında, haberi okuyanların sayısı 3.5 milyona ulaşıyordu...

Ne de olsa yalana hoşgörüyle bakan bir toplumuz. Sözel ve görsel takılmayı seviyor, kitabı diziye, dedikoduyu da gerçeğe tercih ediyoruz. İşte bu yüzdendir insanın gözünün içine baka baka yalan söyleyen politikacıları ayakta alkışlamamız... Bu yüzdendir yalan haberleriyle ünlü gazetecileri duayen katına çıkarmamız.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar