Ordu
DOLAR18.645
EURO19.3212
ALTIN1051.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Şaşkın adam…

ABD’nin başındaki şaşkın, bir dediği bir dediğini tutmayan Donald Trump, aklı sıra Türkiye’ye tehditlerini sürdürüyor.

Trump, önce “Suriye’den çekiliyoruz” açıklamasını yaparak, olası Suriye operasyonuna destek verir göründü. Ardından bir tweet daha atarak, “Sınırları ben çizdim. Türkiye sınırı aşarsa, daha önce yaptığım gibi ekonomisini mahvederim” tehdidinde bulundu.

Geçen yıl rahip Brunson krizinde de aynı küstah dili kullanan ABD’nin şaşkın bir numaralı adamı, iyiden iyiye densizleşti, iyiden iyiye zıvanadan çıktı. Daha önce de Türkiye’ye yönelik çirkin sözlerde bulunan Trump, Kongre’nin hakkında başlattığı azil sürecinde yaşadığı sıkıntıları, iç kamuoyunun desteğini alabilmek, ilgisini attığı tweetlerle buraya çekmeyi amaçlamış olabilir. Ne var ki, bu şaşkın adama Türkiye’nin” muz cumhuriyeti” olmadığı gerekli sert yanıtlarla hatırlatılmalı.

Trump’a sert yanıt kuşkusuz mevkidaşı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilmeli. 12 Kasım’da ABD’de baş başa görüşeceği Trump’a çirkin sözlerinin gereğini yapmalı. Çünkü bu adamın ikide bir Türkiye’yi tehdit etmeye hakkı yok.  

Bir yandan terör örgütünün Suriye’deki uzantısı YPG/PYD’ye arka çıkan, silah yardımında bulunan ABD Başkanı, diğer yanda NATO müttefiki Türkiye’nin Suriye’ye olası operasyonuna sözde destek vererek ikiyüzlü bir tavır sergiliyor. Aslında ABD, YPG’yi  IŞID’e karşı paralı asker olarak kullanıyor, başka ifade ile  “Kürt devleti kurduracağım” vaadi ile onlardan milis güç olarak yararlanıyor.  ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde, bazı emperyalist Avrupalı ülkelerle birlikte Kürt devleti kurdurma peşinde olduğu sır değil. Ne var ki bu içi boş bir düşten başka bir şey değil.

ABD askerlerinin Suriye’nin kuzeyinde gözümüzün içine baka baka bölücü terör örgütü militanları ile devriye attığı unutulmadı, İşte böylesine küstah, ikiyüzlü bir müttefik Donald Trump ve ABD. “Yeter artık” demenin zamanı geldi. Türkiye, kararlılık ve cesaretle haddini bildirmeli bu şaşkın adama. Bu kadar saçma sapan tavır karşısında susmamak, Türkiye’nin dik duruşunu göstermeye yönelik adımlar ivedilikle atılmalı.

Türkiye’nin güneyinde, Suriye’nin kuzeyinde teröristlerden arındırılmış güvenlikli bölge oluşturması son derece doğal ve hakkı.  Operasyonun amacı Mehmetçik 35 kilometre kadar ilerleyerek burayı güvenli bölge haline getirmek, ardından Türkiye’deki 4 milyona yakın Suriyelileri buraya yerleştirmek.

Elbette operasyon sırasında terörist gruplarla karşı karşıya gelmek olası. ABD Başkanı’nın “Suriye’de tutuklu bulunan IŞID’liler artık Türkiye’nin sorumluluğunda” sözleri, Mehmetçiğin bu örgütün militanları ile sıcak temasa girmesi anlamına gelebilir. Tabii, ABD’nin koruduğu YPG’nin de direnmesi muhtemel. Mehmetçiği zor bir operasyon bekliyor. Allah yardımcıları olsun, operasyonu tamamlayıp sağlıkla ülkelerine dönsünler.  Terörün kaynağından kurtulması, sınırların güvenli hale gelebilmesi için operasyonun yapılması kaçınılmaz.

Aslında, sınırımızda yaşanan terör sorunun giderilmesi, sığınmacıların ülkelerine dönebilmesi için Trump’a değil,  Esad ile görüşülmesi gerekiyordu. Hiç olmazsa masa başında daha net sonuçlar alınırdı.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar