Ordu
DOLAR12.4052
EURO13.9914
ALTIN715.05
Zati ÜRER

Zati ÜRER

Mail: [email protected]

ŞAŞMAZ VE AMANSIZ TAKİPÇİ

Ey siyasetçi! Yurdun bütün umudu sende. Halk, sessiz adımlarla izler seni. Dikkatle her izi incelemeye yol bulan bu şaşmaz ve amansız takipçi utandırırsa seni yazık! Hiçbir şey senin değil, bugünler emanettir sana. Senden de hesap sorar, yakınır gelecek. Sen nasıl geçmişe ibretle bakıyorsun, gelecek de sana öyle bakacak! İhtiyaç kasırgasıyla sarsıla sarsıla bu günlere gelmiş milletin neslisin. Bunu hep hatırla, barikalar asrında her yıldırımda bir gölge yıkılır unutma!

Tevfik Fikret’in Ferda şiirindeki bu seslenişini siyasetçiye böyle uyarlamak geldi içimden. Niye? Sesleniş, bilim yolunda atılım için çaba öneriyordu gençliğe. Yazık ki yönetim çarkı içinde benimsenmedi bu anlayış yeterince. Doğru iş de doğru yönetim de doğru bilgiyle oluyor. Ne çektiyse bilimi yok sayan yönetim hatalarından çekti bu millet!

Nasıl atılım yapabilirdi ki gençlik? İş içinde eğitimle elinden iş gelen insanları yetiştirebildik mi? Ülkemizde milyonlar, niye iş derdinde? Demokrasiye geçeli beri de halk yönetim devirmekten başka ne yapabildi ki? Kimler geldi, geçti de hâlâ nefsine, egosuna hakim uzlaşmacı, kucaklayıcı, bütünleştirici siyasetçilerin özlemi içinde bu şaşmaz ve amansız takipçi halk. Sürekli değiştirdi, değiştiriyor, değiştirecek! Ta ki sözle değil doğru icraatla hizmet verebileni bulana dek!

Seçim sonuç değerlendirmesini doğru bilgilerle yapmalı. Karar vericiler, yazılarımı dikkate almadı ama iletişim halinde olduğum STK mensuplarının verdiği kanıtlı bilgileri, sonuçlarla karşılaştırdım. Yanılma payı az. Sırasıyla bakalım şimdi: Amasya’da cumhur ittifakı ayrı ayrı aday gösterirse milliyetçilik ve yerli aday öne çıkar denmişti ya aynen çıktı.

Ordu Çaybaşı’nı  % 10 farkla Ak Parti kazandı. Mevcut Başkan kazanır denmişti. Lakin o, uyarılara rağmen BBP adayı oldu ve kaybetti deniyor şimdi. Halkın parti değiştirene tepkisi görüldü yine. Merkeze yakın ilçeler, Gürgentepe belli olmaz falan deniyordu ya Hilmi Güler’in bütünleştirici tevazu gücü bunu engelledi. Gülyalı sürpriz. Kabataş’ta halkla samimiyetle ilgilenen Şenel Bey’e rağmen muhalif oy çokluğu da sürpriz oldu. İdriş Naim Şahin’in oyu % 10’u aşmaz deniyordu. Ancak mitingde konu edilip taklacı ithamına çok tepki dinledim Ünye’de. Hatalı da olsa evladı sahiplenme duygusu nüksetmiş gibiydi. Öyle ya! Ayyaş oğlunu kötüle babasına, gücenir sana. Onunla aynı konumda Hilmi Bey olsa Fakıbaba misali seçimi bile alabilirdi. Siyasetçi nerede, ne konuşulmayacağınıiyi bilmeli dersi çıkıyor buradan.

 

Partiler iki ayrı kolda olmalı. Fikirler, o yönetimleri ikna mücadelesi veremez mi yani? Saadet, İyi, BBP, DP, DSP…vb. doğrularını kendi seçtiği ana kolda daha etkili kılamazlar mı? Parça pinçik ayrılıktan ne elde ettiler ki? Atışıp durmaktan başka bir şey yapabildiler mi? Yüzde yüz doğru fikirler bile dikkate alınmaz ki böyle. Küçüldükçe, küçülme sürer gider. Son seçimin mesajı gayet açık: Şaşmaz ve amansız takipçi, ele demokrasi için iki kolda kümelenmeyi işaret etti gören gözlere. Haydi öyleyse el ele demokrasiye!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar