Ordu
DOLAR18.6457
EURO19.6795
ALTIN1078.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Şatafata devam

Genelgelerle tasarruf çağrıları yapılırken, bazı kamu kurumlarının hoyratça harcamalarda bulunması tezat oluşturuyor.

Ekonomide yaşanan olumsuzluk yurttaş kadar, devleti de oldukça zorluyor. Bu doğrultuda hem vatandaşa hem de kamu kurumlarına “israftan, aşrı harcamadan kaçının, ayağınızı yorganınıza göre uzatın” genelgeleri yayınlanıyor. Ne var ki, bu çağrılara kulak tıkayan bazı kamu kurumları, belediyeler yine bildiğini okuyor şatafattan uzak kalamıyor.

Paraya yön veren, en çok bu genelgelere uyması gereken Merkez Bankası (MB), toplantılarını binasındaki salon yerine beş yıldızlı otellerde gerçekleştiriyor. MB’nin genelgelere rağmen enflasyon raporlarını açıklamak için kendi boş salonları dururken lüks otellerde açıklaması “tasarruf yapın” çağrılarını bir anlamda boşa çıkarıyor. Bankanın şatafat tutkusundan ötürü 9 toplantı için 1 milyon 179 bin lira harcama yapılmış.  Toplantıları kendi salonlarında yapsaydı bir kuruş bile çıkmayacaktı kasasından. Bu sevda oldukça pahalıya patladı Merkez Bankası’na.

Gösteriş tutkusu “tasarruf yapın, ,israftan kaçının” çağrılarını boşa çıkarırken, vatandaşa kötü örnek oluyor. Öyle ya, başta kamu kuruluş ve kurumları tutumlu olmalı ki genelgeler anlam kazanarak topluma olumlu yansımalı. Nerede? Baksanıza kendi salonları boş dururken, beş yıldızlı otellere 1 milyon 179 bin lira ödendi. Yazık değil mi yurttaşın vergisi ile harcanan bu paraya? Oysa, kamu kurumları, belediyeler gösterişten, israftan kaçınarak öncü olmaları gerekiyor.   

Hiç birinde yeterince tasarruf yok. Bol keseden harcamalar devam ediyor. Yüzde 20’ye yakın enflasyon ile mücadele programları hayata geçirilirken, bazı belediyelerde, kamu kurumlarında şatafatın, bol keseden harcamanın sürmesi hayat pahalılığı karşısında burnundan soluyan yurttaşa kötü örnek oluyor, moralini bozuyor.

 Son günlerde yaygınlaşan acayip bir durum var. Bazı bakanlıklar kendi binaları dururken, çok yüksek ücretlerle bina kiralıyor. Bu uygulama eni konu yaygınlaştı. Özellikle Başkent’in Eskişehir yolu üzerindeki lüks plazalar, çok katlı binalar dudak uçuklatan ederler karşısında bakanlıklara kiralanıyor. Aynı şekilde bazı kamu kurumları da modaya uyarak kentin gelişen bu bölgesinde uçuk paralar karşısında binalara kiracı oluyor.   

Çoğunun kendi binaları var. Neymiş efendim eskimiş, kentin merkezinde kalmış, hizmet verilemez düzeydeymiş. Onarırsın, yenilersin orada hizmet vermeye devam edersin.

Dedim ya, bu şatafat, gösteriş tutkusu eksik olmuyor. Lüks binalar kiralanıyor, kendi salonların boş dururken beş yıldızlı otellerde toplantılar gerçekleştiriliyor. Tasarruf böyle mi yapılacak Allah aşlına. Öncelikle kamu bu harcamalardan kaçınacak ki vatandaşa örnek olsun.

Bazı sendikalar da gösteriş tutkusundan, lüks araç sevdasından bir türlü vazgeçemiyor. Hatta öyleleri var ki, işçinin aidatı ile kendilerine milyon liraya makam aracı alıyor, makam odalarını yeniliyor. Yani kamu kurumlarındaki israf, bazı belediyelerde ve sendikalarda da var. Al birini vur ötekine. Kıt kanaat geçinen işçinin ödediği aidatla lüks içinde yaşamak hiç etik değil. Ama bunu düşünen kim?

Sendika başkan ve yöneticileri tutum ve davranışları ile emekçiye, topluma örnek olmalı, güven vermeli.  Sendikalara güven zaten diplerde. Bu tür olumsuz uygulamalar daha antipati yaratıyor kamuoyunda. 

Dediğim gibi al birini vur ötekine. Birileri lüks otellerde toplantı düzenliyor, binalar kiralıyor diğerleri kendine milyonluk makam aracı alıyor.

Halk kemer sıkarken, evine alacağı peyniri zeytini, eti, ekmeği hesap ederken tasarruf çağrılarına uyulmaması doğrusu kuşku yaratıyor. Elbette herkes ayağını yorganına göre uzatacak, lüks harcamalarını kısacak, bütçesine göre tasarruf yapacak. Ama kamuoyunun gözü önünde olanlar daha çok kemer sıkmalı, tüketimden, şatafattan kaçınmalı. Bilmem bu görüşeme katılır mısınız?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar