Ordu
DOLAR17.1832
EURO17.6548
ALTIN977.49
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Satarım/satamazsın

Değerli okur;

Serbest piyasa kuralları, aldın/sattın üzerine kurulmuştur. Devletin bu işlerliğe müdahalesi (savaşlar hariç ) söz konusu olamaz.

Şu an Hindistan savaş halinde bir ülke değil!

Kendi iç işlerliğinde tarihten gelen “Kast” sistemi demokrasisinin önünde bir engel değildir. Yani aşağıdakiler/yukarıdakiler (etnik ve dini ayrımlar hariç) kardeş kardeş geçinip, giderler.

***

1.4 milyar nüfuslu Hindistan’ın kendine yetecek buğdayı var. Son 4-5 yılda izlenen tarım politikası ile (iklim krizine rağmen) buğday üretiminde artışlar oldu.

Hintli tüccar iyi bir fiyat teklifi gelince, buğday satıp ülkeye döviz getirmeyi düşündü. DHA’nın haberine göre; düşünmekle de kalmadıkları, Türkiye’ye 50 bin ton buğday satmaya kalktıkları… Ancak; Hint hükümetinin buğday ihracatını engellendiği biliniyor. 

***

Yukarıda da değindiğim gibi, şu an Hindistan savaş halinde değil, bu serbest ticarete bir müdahaledir.

Türkiye’nin ithalatçı firması –adı her ne ise- satışı yapılan 50 bin ton buğdayın gönderilmemesi üzerine uluslararası tahkim mahkemesine gidebilir(!) Gidilip gidilmediğini önümüzdeki günlerde yine bir DHA haberinden öğrenirsek şaşırmayalım.

Çünkü… İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin’in 50 bin ton buğdayın gelmemesi üzerine yaptığı açıklamada ne dediğine bakalım:

“Çok değil, Haziran ayında 240 gram ekmeğe zam gelebilir.

Yani, aynı gramaj ekmeği 3 lira yerine 5 liraya alabilirsiniz.”

Bu fiyat artışının suçlusu kim?

Tabii dış güçler!!!

1.4 milyar nüfusu olan Hindistan bu utancın altından nasıl kalkacak!?

Ah! Fırından yeni çıkmış okkalık somun ekmeği… Koşarak babamın dükkânına gelip, ortasına bir kaşık tereyağı koyup, imece usulü yediğimiz günler… AH!!! 

 

 

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar