Ordu
DOLAR15.5059
EURO16.1597
ALTIN901.86
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Savaş kapımızda!

Milyarder bir işadamı başkan seçildiği ülkeyi, bir işadamı gibi yönetmeye kalkınca, yüzyılın en büyük ticaret savaşını da başlatmış oldu...

ABD ile Çin arasında geçtiğimiz eylülde start alan savaş, önümüzdeki dönemde daha da kızışacağa benziyor.

Zira yapılan görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmayınca Trump, Çin’den ithal edilen ve 200 milyar dolarlık ürüne getirdiği yüzde 10’luk vergiyi, yüzde 20’ye çıkardığını açıkladı!

Ancak sakinliğini koruyan ve hep bir ara yol bulmaya çalışan Çin’in, bu kez farklı davranması bekleniyor.

Ne de olsa onlar da serseri mayın gibi ne zaman, ne yapacağı belli olmayan Trump’a artık güvenemeyeceklerinin farkındalar. Bu kez geri adım atmak yerine direnme konusunda kararlı gibiler.

Eğer Trump geri adım atmaz ve Çin direnirse ne olur?

Soru zor, yanıtı sıkıntılı...

ABD, son yıllarda Çin’e karşı sürekli ticaret açığı veren bir ülke. 2008 yılında 268 milyar dolar olan açık, 2013’te 318 milyar dolara, 2018’de ise 419 milyar dolara ulaştı.

ABD’ye verdiği ticaret fazlası nedeniyle Çin’in elde ettiği kaynak ise 5 trilyon dolar. Bunun 2 trilyon dolarını harcayan Çin’in elinde, bugün 3 trilyon dolarlık rezerv para var...

Trump, giriştiği savaştan karlı çıkacağını sansa da, ABD’nin işi hayli zor. Zira koyduğu ek vergilerin bedelini, Çin’den ziyade ABD’li tüketiciler ödüyor!..

Trump, sıkıştırıyor ancak Çin de boş durmuyor; uzun vadeli hesaplar yapıyor. Bir yandan Rusya ile ittifakını güçlendirirken, diğer yandan AB ile işbirliğinin yollarını arıyor...

Ne yazık ki bu çılgın savaş yüzünden daralan dünya ticaretinin faturasını, daha çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ödüyor.

AB’nin lokomotifi Almanya dahi, yüzde 2 olarak belirlediği büyüme hedefini, önce yüzde 1.5’e, daha sonra da yüzde 0.5’e çekmek zorunda kaldı. Diğer AB üyelerinin durumu varın siz düşünün!

Türkiye ise ihracatının yüzde 50’sini AB’ye yapan bir ülke. Eğer AB daha da daralırsa, faturayı biz ödemek zorunda kalmayacak mıyız?..

Ya ABD ile yaşanan S-400 gerginliği, Doğu Akdeniz’deki karışıklık ve Suriye’de savaş?!..

Artık mikro düşünüp, makro slogan atmak yerine, hep birlikte büyük resme bakmamız gerekiyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar