Ordu
DOLAR18.6344
EURO19.5248
ALTIN1062.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Savunmanın mesajı…

Çoklu baro sistemine karşı çıkan binlerce avukat,  “bölünmek, ayrışmak istemiyoruz” diyerek günlerdir haykırıyor.

Baroların şiddetle karşı çıkmasına karşın, hükümet baroların yapısında ve seçim sisteminde değişiklik öngören yasa teklifini Meclis’e sundu. TBMM kapanmadan önce teklifin yasalaşmasını amaçlayan siyasi irade, savunmanların tepkilerini görmezden gelmeyi yeğliyor.

Geçen hafta Ankara’da bir gecelik polis engellemesinin ardından Anıtkabir’e ulaşan baro başkanlarının ardından, önceki gün İstanbul Çağlayan Adliyesi’nin önünde toplanan binlerce avukat çoklu baro sistemine bir kez daha karşı olduklarını gür sesle dile getirdi. Avukatlar, yarın da Anıtkabir’in karşısında bulunan Anıtpark’ta buluşarak itirazlarını bir kez daha haykıracak. Yurdun dört  yanından Ankara’ya gelecek avukatların, Anıtpark mitinginde önemli mesajlar vermesi bekleniyor. Ancak, mesajlar gerekli yerlere ulaşmıyor.

 Ülkenin gündemine oturan çoklu baro öngören teklifin Meclis’te görüşülmesi sırasında da epey tartışmaların yaşanacağı aşikar. Ne var ki, siyasi irade yasanın çıkmasında, baroların ekim ayında, Türkiye Barolar Birliği (TBB) seçiminin de yeni sistemle aralıkta yapılmasında kararlı görünüyor.

Hukuk devletinin olmazsa olmazı bağımsız ve tarafsız yargıdır. Arkasını hiç bir siyasi güce dayamayan tarafsız yargı ise ancak özgür ve bağımsız savunmayla gerçekleşebilir. Kamu hizmeti niteliğinde olan avukatlık,  farklı görüşlerin egemenliğine girer, ayrışır ve bölünürse savunma işlevi gücünü yitirir, bundan da yurttaş zarar görür

 Aslında avukatlar yargının son kalesidir. Hani, işçiler kıdem tazminatları için “elimizde kalan son kale” diye bağırıyorlar ya. Savunmanlar da bağımsız yargı için çoklu baro sistemime karşı çıkarak “ son kalelerini” korumaya çalışıyor. Bu kale, hukuk devletini, temel hak ve özgürlükleri , insan haklarını korumak için “son kale” özelliğini taşıyor. Binlerce savunman da bunun için teklife karşı çıkışlarını haykırıyor.

TBB Başkanı ile bağları kopan avukatlar, bağımsız şekilde mücadelelerini sürdürüyor. Bir zamanlar CHP Genel Başkanlığı’na, hatta Cumhurbaşkanlığı adaylığına adı geçen, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yediği zılgıt sonrası  büyük savrulma ile yönünü ve çizgisini değiştiren Metin Feyzioğlu, mitingleri ancak uzaktan izleyebiliyor. Zaten yol arkadaşları artık aralarında olmalarını istemiyor Metin Feyzioğlu’nun .

Çoklu baro sistemine karşı çıkan Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz’ün görevinden istifa etmesi, hukuk camiasında övgü ile karşılandı. Her şeyin koltuk olmadığını anlamlı istifası ile kamuoyuna gösterdi Samsun Baro Başkanı. Aslında  istifa siyasi iradeye de mesaj niteliğindeydi.

Meclis’te görüşülmesi sırasında muhalefetin şiddetli tepkileri ile karşılaşacak yasa teklifi ile Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerde birden fazla baronun kurulmasına olanak sağlanıyor. Bu illerde 2 bin üye ile yeni baro kurulabilecek. Böylelikle çok sayıda bölünen, ayrışan, gücünü yitiren, her türlü siyasi görüşten barolar ortaya çıkacak. Oysa, mevcut sistemde görüşleri farklı olsa bile tüm savunmanlar bir çatı altında toplanıyor, güçleri dağılmıyor. Yani tek yumruk olarak görevlerini yapıyor. Bölünen, ayrışan, tek yumruk özelliğini yitiren baro ve avukatların eski gücü kalır mı?

Yurttaşın savunma görevini üstlenen, yoksul kişilerden ücret almadan haklarını savunan avukatları ayrıştırmaya gerek var mı?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar