Ordu
DOLAR16.3297
EURO17.4607
ALTIN974.21
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

SAYAÇ OKUMA BEDELİ KALDIRILSIN

Elektrik faturasında neyi tam neyi fazla ödediğini bilen var mı? Vatandaşın ödediği elektrik, su, doğalgaz faturalarında atık su, dağıtım, bağlantı, güvence, okuma, açma-kapama, TRT gibi pek çok kalem yer alıyor. Ödenen her faturada birkaç kalem de 'bedel' ücreti bulunuyor. Telefonlar için de 'telsiz kullanım bedeli' ödeniyor. Su faturalarında 3 çeşit, elektrik faturalarında ise 6 çeşit bedel var. Son günlerin en çok konuşulan konularından olan elektrik faturaları oldukça yüksek geliyor ve çoğu kimse sebebini bilmiyor.

            1 Ocak 2016'da Enerji Piyasası Denetleme Kurumu'nun (EPDK) elektrikle ilgili yeni tarifesi yürürlüğe girdi. Ancak yeni tarifeye göre tüketicilere gelen faturalarda perakende satış hizmet bedeli, iletim bedeli, kayıp kaçak bedeli, sayaç okuma bedeli gibi kalemler 'dağıtım bedeli' adı altında gösterilerek 'şark kurnazlığı' yapıldı. Bu uygulama kesinlikle 'şeffaflık ilkesine' aykırı. Yeni düzenleme tüketicinin ekonomik menfaatlerini korumaya yönelik bir girişim değil. Pekala bunu niye böyle yapıyorlar? Çünkü fatura içinde sakladıkları sayaç okuma bedeli görünmesin ve neye ne kadar zam geldiği anlaşılmasın.

            Fatura değil ''bedel'' ödüyoruz. Mesela elektrik faturasında yok yok! Elektrik birim enerji fiyatının dışında dağıtım bedeli, TRT bedeli, belediye tüketim bedeli, sayaç okuma bedeli, açma-kapama bedeli ve sayaç bedeli yer alıyor. Doğalgaza göz atalım; abone bağlantı bedeli, kesme-açma bedeli, sayaç bakım ve kalibrasyon bedeli, usulsüz kullanım bedeli, güvence bedeli var. Su faturasında da bakım bedeli, sayaç okuma bedeli ve çevre tüketim bedeli bulunuyor. İnsan sormadan edemiyor. Dağıtım bedeli altında alınan sayaç okuma bedeli niçin alınıyor? Dağıtım şirketleri elektriği hem satıyor hem de okuma ücreti tahsil ediyor. Eğer ortada bir sayaç varsa zaten okunacaktır. Okuduğu beş ciltlik ansiklopedi mi? Yani sayacı okurken görevli çok fazla mı yoruluyor? Sayaç okuma bedeli hizmete yapışık bir işlem olması gerekmez mi? Bu ne saçma durum!

            Özetin özeti; Sosyal devlet ilkesine uymayan bu yol mutlaka terk edilmeli. Sayaç okuma bedeli en kazançlı gelir kapısına dönüştü. Her faturada vatandaştan alınan bu paraların hiçbir vicdani tarafı yok. Tüketicinin cebini yakan bu haksızlığın durdurulması gerekir. Korona salgın sürecinde ahali hem maddi hem de manevi olarak kayıplar yaşıyor. Dolayısıyla devletimiz şefkat ve merhamet elini vatandaşla buluşturmalı. Toplumsal tepki çok büyük. Umarım halkımızın hayatını kolaylaştırıcı kararlar alınır. Bekleyip göreceğiz... 

 


 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar