Ordu
DOLAR18.6465
EURO19.5435
ALTIN1077.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Sayfa Yıktıran AA’dan Bugüne…

Sevgili Burcu Bilgin’in sosyal medya hesabından paylaştığı gibi Anadolu Ajansı’nın mizah dergilerine kapak olması kuruma yıllarca emek veren meslektaşlarımı oldukça üzdü.

Son seçimlerde yayınladığı sonuçlarla tartışılır hale gelen Anadolu Ajansı, 31 Mart’ta da yine gündeme oturdu.  Özellikle İstanbul sonuçlarını uzun süre yayınlamamasından ötürü muhalefetin, medyanın hedefi oldu.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ulusal Kurtuluş Mücadelesinde Türkiye’nin sesini dünyaya duyurmak amacıyla kurdurduğu, önümüzdeki cumartesi günü 99 yaşına girecek nadide kurumun bu denli tartışılması değişen habercilik anlayışından kaynaklanıyor.

Ajans, bugüne değin hep siyasi iktidarların atadığı Genel Müdür ve Yönetim Kurulları ile yönetildi. Hazineden aktarılan kaynaklarla bütçesi oluşan, personelin maaşı ödenen kurumda elbette ki siyasi iktidarlar söz sahibi olacaklardı. Ne var ki, haberlerinde bağımsızlıktan, objektif habercilikten, her kesime eşit mesafeli yayınlarından hiç ödün vermedi. Muhabirlerine özgürlük tanıyarak ülke ve kamu çıkarına aykırı olanların dışındaki her haberi abonelerine servis etti.   

Atilla Onuk, ardından Hüsamettin Çelebi ile başlayan bağımsız habercilik anlayışı Behiç Ekşi, Ceyhan Baytur, Ekrem Karaismailoğlu, Mehmet Akarca ve Mehmet Güler’le zaman zaman aksasa da  2002 yılına dek sürdü. Hilmi Bengi döneminde kısmen devam eden bu anlayış 2011 yılından bu yana giderek özünü yitirdi. Ve bugünlere gelindi.

Manşetlik ve sayfa yıktıran haberlere imza atan, parmakla gösterilen nitelikli muhabirler en üretken dönemlerinde 2011 yılından itibaren aşama aşama ya kapının önüne konuldu ya da emekli edildi.  Atatürk’ün kurumu, gözbebeğimiz Anadolu Ajansı’nın içi adeta boşaltıldı. Siyasi iktidarın kendi elemanlarına istihdam kapısı aralamak için yapılan uygulama sonucu ajansın haberleri sorgulanmaya başlandı, seçim sonuçları tartışılır oldu.

Yirmi yılı aşkın emek verdiğim, bana da her anlamda katkı sağlayan Anadolu Ajansı’nda dediğim gibi arkadaşlarımız çok başarılı manşetlik ve sayfa yıktıran haberlere imza atı. Hem de yönetimin desteği ile siyasi iktidar “Ne der” anlayışı gözetilmeden.  Hiç unutmam adliye muhabiri arkadaşlarımızın ortaya çıkardığı “Beyaz Enerji” dosyası haberi kuşku duyulmadan yayınlandı. Çünkü, haberin doğruluğunu destekleyen unsurlar vardı arkadaşlarımızın elinde. Bu ve bunun gibi, iktidarı rahatsız edecek çok sayıda haberi yayına koydu Anadolu Ajansı. Çünkü görevi öncelikli olarak kamuoyunu bilgilendirmek, yansız haber yapmaktı.  Aynı cesaret bugün gösterilir mi?   Doğrusu kuşkuluyum.

Gazeteler, televizyonlar kendi muhabirlerinin haberlerini yayınlamadan önce, ajansın geçeceği haberi dört gözle beklerlerdi. Yani medyada güven unsuruydu çalışmaktan gurur duyduğum ve her daim duyacağım Anadolu Ajansı. Çoğu haberi takla attırarak muhabirinin imzası ile yayınlayanlar da vardı. Ama hiç aldırmazdık etik olmayan bu duruma. Çünkü haber bizim kalemimizden üretilmişti nasıl olsa. 

Çok seçim sonuçlarını izledik, sabahlara dek, hatta günlerce ilçe, il ve Yüksek Seçim Kurulu’nda bekledi arkadaşlarımız. Sırf sonuçları kaynağından Türkiye’ye ivedilikle aktarmak için. Mamak İlçe Seçim Kurulu’nun bulunduğu okulda çoğu kez görev yaptım. Oraya gelen sandık sayımlarını görevliden alır, diğer arkadaşlarla sağlamasını yaparak bir an önce merkeze geçer, orada da bir kez daha hesaplama yapılarak abonelere iletilirdi. Yani bir değil, çoğu kez teyit edilerek yayınlanırdı sonuçlar. Aynısı yurt büroları il, ilçe ve belde muhabirleri için de söz konusuydu. Bugün benzer uygulama yapılıyor mu bilmiyorum? Yapılsaydı sonuçlar tartışılmazdı zahir.

Yayınlanan veriler Yüksek Seçim Kurulu’nun günler sonrasında açıkladığı kesin sonuçlarla hemen hemen örtüşürdü. Gazeteler ve televizyonlar seçim çalışmalarımızdan ötürü teşekkür eder, hepimizin göğsü kabarırdı.

İnanıyorum ki, çalışmaktan büyük onur duyduğum günlerde çalışanına sendikal hakların gerçek anlamda verildiği Anadolu Ajansı, sıkıntılarını aşarak kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği yolda objektif haberciliğine devam edecek. Gelecek yıl 100 yaşına basacak nadide kuruma nice yıllar diliyorum.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar