Ordu
DOLAR18.6143
EURO19.296
ALTIN1042.1
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

SAYIN CUMHURBAŞKANINDAN DEMİRYOLU İSTİYORUZ

İnsanın da trenin de yolculuğu aynıdır. İkisi de bir çığlıkla başlar çetin yolculuğuna. Biri acı sirenlerle yol alırken, diğeri hıçkırıklara boğularak çıkar yoluna… Trenler, sadece bir ulaşım aracı değil aynı zamanda bir seyyar manzaradır! Dünyada şehirlerarası ulaşımın omurgası raylı sistemlere dayanırken, ülkemizde hep lastik tekerlekli karayolu ulaşımı teşvik edilmiş, raylı sistem uygulamaları ihmal edilmiştir. Yerkürede sahil şeridindeki şehirler liman ve demiryolunun birlikteliğiyle hızla büyümüşlerdir.Üç kıtanın birleşme noktasındaki ayrıcalıklı coğrafi konumundan dolayı uluslararası taşımacılık açısından büyük potansiyele sahip Türkiye'nin, demiryolu ağı bulunmayan tek bölgesi Doğu Karadeniz'dir. Ulaşım ihtiyaçlarına cevap vermekten ve trafik yarasına merhem olmaktan uzak olan lastik teker vasıtalar üzerine kurulu bir ulaşım modelinin bölgemizin menfaatlerine uygun olmadığı açıktır.

         

Doğu Karadeniz Bölgesi kentlerinin lojistik açıdan stratejik bir öneme sahip olmasına rağmen, raylı sistem bulunmaması nedeniyle Ordu, dış pazarlara yönelik taşımacılık gelirlerinden mahrum kalmaktadır. Bölgemizin lojistik üs merkezine dönüşebilmesi raylı taşıma modelinin güçlendirilmesi ve toplam taşımacılık içindeki payının arttırılmasına bağlı. Geleceğin Karadeniz'ini yük ve yolcu taşımalarında karayolunun dengesiz ve kontrolsüz büyümesi karşısında rekabet gücünü yitiren demiryolu sektörü belirleyecektir. Kalp atışlarımızı hızlandıracak bir hızlı tren projesi, 'kum tanesinin etrafına ördüğü inci' niteliğindeki Doğu Karadeniz'e faydaları parmakla sayılamayacak kadar çoktur.Demir raylar üzerinde hareket eden trenlerin büyüme sürecindeki kıyı kentlerin taşımacılığında yerini alması karayolundaki araç trafik yükünü azalacağından kazalar da ciddi oranda azalacaktır.İlimiz ekonomi ve turizmine önemli değer katan havalimanını, demiryoluna bağlayabildiğimizde bölgemiz yeni yatırım rüzgarlarının akışına öncülük edecektir. Gri bulutlardan inen yağmurların toprakta yıldız şekiller oluşturduğu Karadeniz, makus talihini yenme hususunda önemli bir eşiktedir. 'Çile yumağı' Karadeniz'de raylı sistem ''olursa iyi olur'' tarzında bir yatırım değil, ''olmazsa olmaz'' proje olarak görülmelidir. Bizler, akıntıya ''yürek'' çeken düş sahipleri olarak trenlerin yaşam kalitesini geliştirmesi, özel araç kullanımına bağımlılığı azaltması sebebiyle bölgemize güçlü imaj katacağına inanıyoruz.

         

Türkiye’deki ekonomik pastadan hak ettiği payı hiçbir devir alamayan güzide şehrimiz, kıymetli destekleriniz sayenizde yitirilen yıllarını telafi etme imkan ve fırsatına kavuşacaktır. Hep umut edip, hep ters köşe yatmaktan çok yorulduk. Demiryolu hayalimizi gerçeğe dönüştürmeniz her kadirşinas Karadenizlinin gönlünde geniş pencereler açacak ve yüzünde papatya tebessümler filizlenmesine hizmet edecektir. Bu kadim ülkenin Cumhurbaşkanı olarak sesimize kulak vereceğiniz umudunu taşıyoruz. Ordu ahalisi adına beklentimizi kaleme döktük. Testide ne varsa, dışarı o sızar. Gönlümüzde ne varsa o dışarı taştı!

*

Selam ve sıhhatle kalınız efendim!

         

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar