VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Hamza ALP

Hamza ALP

Mail: [email protected]

reader

SAYIN VALİM YİBO’YU DA GÖRÜN

Yüceler Yatılı Bölge Okulu olarak bildiğimiz yer, geçtiğimiz yıl İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi olarak eğitim öğretime başladı. Ancak İmam Hatip Ortaokuluna bir tane bile kayıt olmayınca sessizce ortaokul kısmı kaldırıldı. Şu an İmam Hatip Lisesi olarak yoluna devam ediyor.   (Bir de ilkokul bir köşeye sıkıştırıldı.)

İşin ilginç yanı benim bu köşeyi yazmamdaki amaç; geçtiğimiz haftalarda bazı basın-yayın organlarına çıkan tiyatro meselesinden kaynaklanıyor.

Bu haberi okuyan veliler;

-“Bırak sen tiyatroyu, gel bizim çocukların halini gör.” dediler.

Ben de:

“Ne var ki çocukların halinde gayet güzel bir ortam var okulda.” dedim.

Başladılar anlatmaya;

-“Çocuklarımız taşımalı sistemle okula gidiyorlar ancak sabahın köründe servis gelip çocuklarımızı alıyor ve okula yani Yüceler İlkokuluna gidiyorlar.”

Bunda ne var diyeceksiniz belki ama komedi bundan sonra başlıyor. (Pardon ne komedisi insanın içini acıtan ve yürek sızlatan gerçekler.)

“Okula gelen küçük bedenler soğukta tam 45 dakika zilin çalmasını bekliyor. Çünkü onları okula getiren servis YİBO’da bulunan, yani yatılı olan öğrencileri başka okullara servisini yaptığı için, bu çocukları erkenden okula getiriyor.”

Başka servis yok mu demeye kalmadan; “dur hemen soru sorma, devamını dinle.” dediler.

“Yine çocuklarımız öğleden sonra yani son ders zili çalmasına rağmen okulda bir saate yakın bekliyorlar.”

Niye?

“Hani sabahleyin YİBO’dan alınan öğrenciler var ya, işte onlar tekrar geri geldikten sonra aynı servisle bizim çocuklarımız köye geri geliyorlar. Bu şikâyetlerimizi milli eğitime yapmamıza rağmen bir çözüm bulunmadı. Belki onlar çözüm bulduk diye bilirler neden mi? Öğle yemek arasını 1,5 saate çıkarttılar ki son zil geç çalsın çocuklar fazla beklemesin iye. İşte ilçe Milli Eğitim Müdürünün bulduğu çözüm. Bizler derdimizi yetkilere defalarca bildirmemize rağmen bir çare olmadı, nedeni ise bizce bu çocuklarımızı bu okuldan almak ve burayı tamamen imam hatip yapmak için yapıyorlar. İmam hatip de çocuk okuyacaksa da ilkokulu bitirmek zorunda, ancak bunların aklından başka ne geçiyor bilmiyoruz. Bir de bizim çocuklarımızın yemek hanesiyle lisenin yemek hanesi arsında dağlar kadar fark var.”

Şimdi ben ne yapayım, yazsam bu Hamza’nın ilçe milli eğitim müdürü ile bir sorunu var diyorlar. Yazmasam beri tarafta küçük bedenler dışarıda üşüyorlar ve ilk iki ders sıralarda uyku ile geçiyor. Bunlara yazık diyorum ve kim ne derse desin sayın valim ne olur burayı da gör. Sayın kaymakamım demiyorum çünkü dilekçe onlara da verilmiş ama oda milli eğitime havale ettiği için sonuç ortada…

Bu yüzden SAYIN VALİM NE OLUR YİBO’YA DA BİR EL ATIN.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar