Ordu
DOLAR13.8176
EURO15.6048
ALTIN791.13
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Seçici Sensin!

Sandık önünde! Sandık kurulu, müşahitler, gözlemciler, seçme ve seçilme güvenliğini sağlayacak olanlar da orada…

Sandık Kurulu, sandık kurulu başkanı (memur(!), İlçe seçim kurulunca kendisine teslim edilen torbayı kurul önünde açtıktan sonra sayacak; hepsinin mühürlü olup olmadığını bir tutanakla tespit ettikten sonra ikinci mührü basacaktır.  

***

Hazırlıklar tamam… Önceden İlçe Seçim Kurulu mührü basılmamış oy pusulası ve bu oy pusulasının sandığa atılması en büyük tehlike. Siz seçmene sandık kurulunca uzatılan iki oy pusulası bir zarf ve “EVET” mührü ile kapalı kabine girecek (asıla ve kat’a) koynundaki, dışı/içi mühürsüz pusulayı zarfa koymayacaktır.

***

Sayılı, mühürlü ve bir tutanakla tespit edilmiş oy pusulası dışında sandığa giren her “sahte” pusula ve zarflar sayılmayacaktır.

Saydırmaya kalkan müşahit ya da görevli olursa bu da tutanağa geçirilecektir. Kurul önünde asla itiş kakış olmayacaktır. Çünkü, tutanak, dava açma dâhil, her şeyin bağlayıcısıdır.

***

Bu seçimde, Yüzde 90’nın üzerinde bir katılım olacağı yönünde haberler var. Engellilerin, hastaların ve yaşlıların oy kullanması –gerekirse taşınması- bu seçimin olmazsa olmazı, bir vatandaşlık görevi olmalıdır.

***

Bir başka husus; sandıklar açılıp, oylar sayıldıktan, İlçe Seçim Kurulu’na taşınması dâhil, her aşamasında müşahit ve sandık görevlilerinin (memurun yanında) bulunmasının umulmaz yararı olacaktır.

Her türlü spekülasyona karşı, uyanık olmak, dolduruşa gelmemek, bir takım adamların ya da ajansların seçim sonuçları hakkında ileri/geri söylemlerine iltifat etmemek, mutlaka bir başka kanaldan açıklanan sonuçları doğrulatmaya çalışmanız ülkemize dolayısıyla sizlere iyi gelecektir.

***

1946’dan bu yana 72 yıllık çok partili bir dönem geçirmişiz. Topal/aksak bugünlere gelmişiz, artık buradan 1919 yılı öncesinin şartlarına dönemeyiz.

O yıllarda tüm varlıklar(beytü-l mâlın) Sarayındı. Halkın kaybedecek bir şeyi yoktu. Bugün servet (adil bölüşülmemiş olsa da) hepimizin… Kaybedecek birçok şeyin sahibiyiz!

En önemlisi de özgürlüğümüz!

Kaybetmek istemeyiz.

Çünkü… Çok bedel ödedik!

***

Medya notu:

Ahmet Gürpınar, bir an önce sağlığına kavuşup aramıza gelmenizi, bizlerle aynı havayı koklamanızı istiyor, hasta da olsanız seçme hakkınızı mutlaka kullanmanızı istiyorum. Geçmiş olsun dileklerimle, sevgi ve saygılar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar