Ordu
DOLAR18.6326
EURO19.5202
ALTIN1053.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Seçim bıkkını

Erken seçim tartışmaları siyasetin ana gündem maddesi oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ekonomik sorunlardan ötürü  AKP’nin ülkeyi yönetemediği, vatandaşın hayat pahalılığı karşısında zorlandığı, dolayısı ile erken seçimin gündeme gelebileceğine yönelik sözleri beraberinde çeşitli yorumları getirdi.

Yaz rehavetine giren siyaset TBMM’nin yeni yasama yılına başlaması ile birlikte yeniden  canlanacak. Gözler AKP’den ayrılan Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partilerde olacak. Her iki partinin siyaset arenasında yerini alması ile birlikte Ankara’da yoğun günler, hatta saatler, dakikalar yaşanacağı kesin. Özellikle AKP çevrelerinde bu partilerin ne denli oy oranına sahip olacağı, ne kadar parti üyesini koparacağı merakla izleniyor.

Siyasette hareketli günlerin hayli yoğunlaşacağı sonbaharda Kılıçdaroğlu’nun ortaya attığı erken seçim tartışmaları da hız kazanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ortağı Devlet Bahçeli erken seçime şiddetle karşı çıkarak, 2023’e kadar siyasi iktidarın iş başında olacağı mesajını veriyor.

Muhalefetin erken seçim söylemlerinin beslendiği diğer argüman 1.5 yıla yakın süredir uygulanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin başarısız olduğu savı. CHP ve diğer muhalefet partileri Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sorunları çözme yerine artırdığı, hayat pahalılığı ve işsizlikten kıvranan halkın derdine çare olmadığını sıklıkla dile getirerek, yeniden parlamenter sisteme dönülmesi gerektiğini, bunun yolunun da erken seçimden geçtiğini ifade ediyorlar.

Seçim kararını Cumhurbaşkanı Erdoğan ya da TBMM’de beşte üç (360) çoğunlukla alınıyor. Meclis’te seçim kararı alınabilmesi için iktidar ve muhalefetin ortaklaşa “evet” oyu kullanması gerekiyor. Yani, ne Cumhur İttifakı ne de Millet İttifakı tek başına seçim kararı alabiliyor.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da çok zorunlu kalmadıkça erken seçime yeşil ışık yakması zor görünüyor. Çünkü bu yönde karar alırsa dört yıllık görev süresini yok saymış olacak. Şimdilik böyle bir yaklaşımda bulunacağı mümkün görünmüyor.,

Eğer, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partilerin toplumda karşılığı olur, AKP’den yüksek miktarda oy çalar, tabanlarını aşındırırsa Erdoğan, her ikisinin daha güçlenmeden, hazırlıklarını tamamlamadan erken seçim kararını yeğleyebilir. Bunun olabilmesi için de eski yol arkadaşlarının seçmen nezdinde ne denli kabul göreceğine bağlı. Tabii giderek yükselen ekonomik sorunlar karşısında daha fazla yıpranma isteği, CHP’li Büyükşehir Belediyelerinin çalışmaları, parti içinde eskiye dönme çabaları Erdoğan’ın erken seçim kararında gözeteceği diğer etmenler.

Aslında Türkiye seçim yorgunu bir ülke. Son 17 yılda seçmen 15 kez sandık başına giderek oy kullandı. Bir anlamda seçmende, yurttaşta seçim bıkkınlığı var. Bu kadar sık seçim yapmak sanırım çok az ülkede mevcut. Elbette ki, demokrasilerde oy kullanmak, tıkanan sistemin aşılması ve sorunların çözümü için önemli bir araç. Ancak 1, 1.5, 2  yıl gibi çok kısa aralıklarla yinelenen seçin  bıkkınlık yaratıyor.  Dedim ya, sonbaharda siyasette, Ankara’da yoğun tartışmalı günler yaşanacak.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar