Ordu
DOLAR18.6455
EURO19.6842
ALTIN1078.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Seçim değil geçim

Seçim bir bitse de Türkiye rahat nefes alsa.

Son günlerde liderlerin birbirlerine karşı sert söylemlerde bulunması iyiden iyiye geriyor ortamı. Seçim kampanyası çok gergin havada geçiyor. İnanın yurttaşlar bu sertlikten, karşılıklı salvolardan iyice bunaldı, hiç hoşnut değil. Seçim meydanlarında olsun, televizyonlarda olsun hep yıpratıcı dil egemen siyasetin gündeminde. Oysa, nazik bir dile öylesine ihtiyaç var ki.

Liderlerin karşılıklı eleştirilerde bulunması, iktidarın ve muhalefetin yaptıkları veya yapamadıkları üzerinden birbirlerine yüklenmesi siyasetin ve seçimlerin doğasında var. Ancak, bu kadar sert, kırıcı olmak doğrusu yurttaşı üzüyor. Akşam televizyon başına geçip siyaset haberlerini izlemekten bıktı.

Alanların dili bir hayli sert, hayli kırıcı, hayli rencide edici. 10 gün sonra sandığa gidecek seçmen oldukça rahatsız sert dilden. Demokrasinin gereği seçimler yapılacak, kim fazla oy alırsa o seçilecek. İlleri, ilçeleri, beldeleri ve mahalleri 5 yıl süre ile yönetecek belediye başkanları ile muhtarlar belirlenecek.   Sonucunda savaşa gitmiyoruz, seçime gidiyoruz. Seçimin ardından A partili olsun, B veya C partili olsun tümü kol kola girerek dostlukları, arkadaşlıkları sürecek. Olması gereken de bu zaten.

Liderlerin aksine, yerel adayların birbirlerine karşı daha hoşgörülü ve kırıcı olmayan dil kullanmaları dikkat çekici, olumlu.  Başkan adayları hoşgörülü söylemlerde bulunuyor, seçilmeleri halinde gerçekleştirecekleri projeleri öne çıkarıyor konuşmalarında, çalışmalarında. Onların bu tutumları vatandaşı memnun ediyor. Yani yerel adaylarda kavgacı dil yerine, sakinlik egemen. Olması gerekeni yerine getiriyorlar. Zaman zaman başta Ankara olmak üzere üç büyük şehrin adayları birbirlerine incitici söylemlerde bulunsa bile diğer illerde bu tür ifadeler pek kullanılmıyor.

Aslında sert konuşmalardan olabildiğince rahatsız olan vatandaşın gündemi, liderlerin gündeminden çok farklı. Yurttaşın önceliği geçinebilmek, hayat pahalılığı ile mücadele edebilmek, işsizine iş bulabilmek. Eline geçen düşük maaşla çarşı pazardaki fahiş fiyatla baş etmeye çalışan vatandaşı çok da ilgilendirmiyor liderlerin karşılıklı salvoları. Tek dertleri evine ekmek götürebilmek, muhannete muhtaç olmadan yaşamını sürdürmek.

Ha, seçim günü gelir demokratik hakkını kullanarak tercihini sandığa yansıtır. Yoksa çok umurlarında değil seçim meydanlarında konuşulanlar.  “Şu ne söylemiş, bu ne cevap vermiş” diye de merak etmiyorlar. Elbette ki, seçim çalışmalarında, televizyonlarda söylenenlere kulak kabartıp dinliyorlar. İş, aş ve maaşlarına yapılacak zamla ilgili konuşmalar ilgisini çekiyor. İşsizlik karşısında kim ne söylüyor, maaşlara kim ne kadar zam yapacak diye propagandalara kulak çevirmeleri bundandır.

Halkın gündeminin seçim değil, geçim olduğunu Kadir Has Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma açıkça gösteriyor. Araştırmaya göre, yurttaşlar en önemli sorun olarak ekonomi ve pahalılığı işaret ediyor. Ekonomik sorun denildiğinde kuşkusuz öncelik hayat pahalılığı.

Pazardaki fiyatların yanı sıra, ısınmaya harcanan para vatandaşın en büyük sorunu.  İndirim yapılsa bile ısınmada doğalgaz ve elektriğe harcanan para cepleri boşaltıyor. Geçen yıl yapılan yüklü miktardaki artış doğalgaz ve elektrik faturalarını şişiriyor.

Temel gıda ile ısınmada kullanılan enerji tüketim maddeleri bu kış vatandaşın bütçesini çok zorladı. Bahar ayı gelmesine karşın hala domates, salatalık, patlıcan, biber, patates ve soğan fiyatları çok yüksek. Dar gelirli yurttaş bu ürünlerin yanından bile geçemiyor. Ya da çok az alabiliyor.

Haydi, “patlıcanı, biberi, salatalığı mevsiminde yiyin” diyebilirsiniz. Ama mutfakların vazgeçilmezi soğan ile patatesi ne yapacağız? Demem o ki, vatandaşın gündemi seçim değil geçim.   

Neyse 10 gün kaldı sandık başına gitmeye. Seçimler yapılıp bitse de ülke rahat bir nefes alsa, temel gıda ürünleri artık ucuzlasa.  

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar