Ordu
DOLAR18.6366
EURO19.6465
ALTIN1079.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Seçim Emekçiye Yarar mı?

Milyonlarca emekçinin gözünü kulağını çevirdiği Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanmasına sayılı günler kaldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın duyuracağı tarihte ilk toplantısını gerçekleştirilecek komisyonda bu yıl kıran kırana pazarlıkların sürmesi bekleniyor.  İşçi, işveren ve devlet temsilcilerinden oluşan 15 kişilik komisyonda işçi tarafı mevcut ücretin net 2 bin liraya çıkarılmasını bunun üzerinden görüşmelerin sürdürülmesini masaya getirecek. Ne var ki Türk-İş’in bu önerisi kuvvetle muhtemel devlet ve işveren temsilcilerince kabul edilmeyecek.

Yüzde 25’lere dayanan enflasyon 6 milyonu aşkın işçinin eline geçen bin 600 lirayı oldukça aşındırdı, temel tüketim gereksinimlerini bile karşılayamaz hale geldi. Türk-İş’in hesaplamalarına göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 893, yoksulluk sınırı ise 6 bin 167 liraya ulaştı.  Açlık sınırının altında kalan bin 600 lira ile asgari ücretli işçi ve ailesi ne yapsın, nasıl geçinebilsin?

Son dört ayda yaşanan ekonomik krizden en çok etkilenen, satın alma gücü gerileyen altı milyonu aşkın kitlenin merakla beklediği Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan çıkacak karar kuşkusuz çok önemli. Geçen yıl ücrete yapılan yüzde 14 oranındaki zammın bir hayli üstünde olması gerekiyor bu yıl ki artışın. Çünkü düşük oranlı zammın yüzde 25’lik enflasyon karşısında hiçbir değeri olmaz. Tabii siyasi iktidarın takınacağı tavır rol oynayacak yeni ücretin saptanmasında.

İşçi tarafı Türk-İş, bir hayli yüksek gerçekleşen enflasyonu gerekçe göstererek, en azından yüzde 25 ile yüzde 30 arasında bir artış talep edecek. Malum 31 Mart 2019’da yerel seçimler var. AKP iktidarı bunu dikkate alarak Türk-İş’in talebini görmezden gelmeyebilir. E, ne de olsa oy ve sandık söz konusu. Seçim baskısı asgari ücretliye yüksek zammı getirebilir. Ancak Türk-İş’in önerdiği gibi mevcut bin 600 liranın 2 bin liraya çıkarılıp bunun üzerinden görüşmelerin sürdürülmesi olanaksız gibi.

Kuşkusuz, işveren tarafı yüksek oranlı zammı “işçi çıkarmalar başlar” baskısı ile önlemeye çalışacaktır. Zaten her toplantıda emekçiyi sevindirecek artış gündeme geldiğinde, “maliyetler artıyor, altından kalkamayız, işçi çıkarmak zorunda kalırız” diye itiraz ediyorlar. Eğer, siyasi iktidar da yüksek zamma karşı ise işveren tarafı ile birlikte oy kullanarak asgari ücrete yapılan zam düşük oluyor.

Dediğim gibi, önümüzdeki yılın başında 6 milyonu aşkın emekçi de sandık başına giderek oy kullanacak. Doğal olarak bunu dikkate alacaktır Cumhurbaşkanı Erdoğan. Onun için çok düşük zammı masaya getiremezler. Zaten zorunlu ihtiyaçlarının dışında harcama yapamıyor milyonlarca işçi. Bir de ücretine az artış yapılırsa iyiden iyiye zor duruma girer.

Demem o ki, martta yerel seçimlerin yapılacak olması diğer dar gelirliler gibi, asgari ücretliler için de avantaj olabilir. Umarım öngördüğüm bu senaryo gerçekleşir, komisyondan yüzleri güldüren karar çıkar. Hatırlayın 2015 yılını. O yıl genel seçimler vardı ve asgari ücrete yüzde 30 oranında zam yapılmıştı. Bu oran ücrette son yıllarda yapılan en yüksek artıştı.

Bu yıl da ücrete yüksek zam olur düşüncem 2015’teki uygulamadan destek alıyor. Yani seçim varsa, işçi, memur ve emekli anımsanıyor. Diğer yıllar düşük zamlarla geçiştiriliyor. Ah seçim sen nelere kadirsin?  Seçim bir anlamda dört veya beş yılda bir hatırlanan milyonlarca iktisaden geri kalmış kitleye de yarıyor.  

2016’da asgari ücrete yüzde 30 yapılmasının ardından, Hükümetin işverenlere çalıştırdığı her işçi adına ödediği 100 liralık yardım eylül ayından bu yana yapılmıyor. İşverenler yardımın sürmesini istiyor. Geçen ve bu yıl eylül ayına dek devam eden yardımların 2019’da ödenip ödenmeyeceği belirsiz. TOBB ve TİSK, 100 liralık yardımın önümüzdeki yıl da yapılmasını istiyor.  Yaygın işsizliği dikkate alan iktidarın işten çıkarmaların olmaması için işverenlere katkıyı sürdüreceği belirtiliyor. Aslında işverene 100 liralık yardımın bir yıl boyunca kalıcı hale getirilmesi şart.

Nereden bakarsanız bakın asgari ücretlinin işi çok zor. Açlık sınırı bin 900 liraya dayanmış, emekçinin aldığı para bin 600 lira. Hangi babayiğit bu para ile geçinebilir? 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar