Ordu
DOLAR18.6345
EURO19.5446
ALTIN1055.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Seçim meydanında kaldı…

Kamu çalışanı ile 2000 sonrası işçi, Bağ-Kur emeklilerinin umutla beklediği 3 bin 600 ek gösterge ve intibak düzenlemesi verilen sözlere karşın hala yaşama geçirilemedi.

Oysa her iki başlık 24 Haziran 2018 genel seçiminin temel vaatleri arasındaydı. Hem iktidar hem muhalefet parti liderleri seçim meydanlarında ek gösterge ile intibak yasasının çıkarılacağını açıklayarak dar ve sabit gelirli kitleyi beklentiye soktu. Ne var ki, seçimin üzerinden 1,5 yılı aşkın süre geçmesine karşın siyasi iktidar beklentileri karşılamadı. 24 Haziran’ın ardından “ha bugün ha yarın” diyerek yasanın çıkmasını bekleyen memurun umudu iyiden iyiye kırıldı.  

Bir ara öğretmen, polis ve sağlık çalışanlarını kapsayan 3 bin 600 ek gösterge çalışması yürütüldü.  Ancak, maliyetinin fazla olacağı, Hazine’ye yük getireceği gerekçesiyle vazgeçilerek rafa kaldırıldı. Siyasi irade yılan hikâyesine dönen ek gösterge yasasını çıkarmaya karar verirse, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP dünden razı. 

Düzenlemeyi kamuda 25 yıl hizmeti olan ve birinci dereceye yükselmiş çalışan ile emekliler yıllardır bekliyor. Kamuda çalışan on binlerce kişi 3600 ek gösterge hakkı tanınırsa görevinde bir dakika bile durmayarak emekliye ayrılacak. Böylece devlette boşalacak kadrolar aracılığı ile işsizlikten kıvranan binlerce kişiye istihdam kapısı aralanır.

2000 sonrası işçi ve Bağ Kur emeklileri de yıllardır yeni intibak yasasının çıkarılmasını umutla bekliyor. Önceden çıkarılan ve 2000 öncesi emeklilerin aylıklarında iyileştirme sağlayan intibak yasasından yararlanamayan 2000 sonrası kitle yeni düzenleme ile devlet eli yaratılan eşitsizliğin giderileceğine inanıyor. Yeni intibak yasası ile emekli aylıklarında 55-350 lira arasında artış olacak. Kuşkusuz bu artış emeklilere önemli katkı sağlayacak.

Pazarlara akşama doğru alış verişe giden emekli, son derece düşük ve yetersiz aylıklarla geçinmeye çalışan ülkenin en yoksun kitlenin başında geliyor.  Bankalar üç yılda bir devede kulak örneği promosyon ödeyecek, daha Türkiye Bankalar Birliği ile SGK protokol için masaya oturmadı bile. Dediğim gibi, ödeyecekleri tutar at ile deve bile değil. Bu kadar niye nazlanıyorlar anlamak olası değil.

Emeklinin, özellikle 2000 sonrası işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin içinde bulunduğu ekonomik durum hiç iç açıcı değil. Bundan ötürü emekli intibakı umutla gözlüyor. Aylıklarına altı ayda bir yapılan son derece komik zamlar dertlerine çare olamıyor. Biner liralık bayram ikramiyeleri bütçelerine bir ölçüde katkı sağlasa bile yüksek enflasyon karşısında iyice değersizleşti. Aslında bu yıl ödenecek ikramiyelerde en azından TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranı kadar artış yapılması gerekiyor.1500 liraya yükseltilecek ikramiye emeklinin yüzünü güldürür.

Demem o ki, kamuda çalışan on binlerce kişi 3600 ek gösterge yasası çıkarılırsa bir dakika bile durmayarak emekliye ayrılacak. Boşalacak kadrolar aracılığı ile işsizlikten kıvranan binlerce kişiye istihdam kapısı aralanacak. Yasanın çıkması ile hem kamu çalışanları hem iş bekleyenler sevinecek. Beş milyona yakın 2000 sonrası işçi ve Bağ-Kur emeklisi de olası intibak düzenlemesi ile rahat soluk alacak.

Ekonomide verilerin iyiye gittiği açıklanıyor, o halde yaşamsal iki düzenleme neden hayata geçirilmiyor? Yoksa verilen sözler seçim meydanlarında mı kaldı?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar