Ordu
DOLAR13.2741
EURO15.0581
ALTIN761.80
Çetin GÜMÜŞ

Çetin GÜMÜŞ

Mail: [email protected]

SEÇİM YARIŞI BAŞLADI

Siyasi partilerin belediye başkan ve meclis üyeleri listesini 19 Şubat’ta İl ve İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarına teslim etmesiyle 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçim yarışı resmen başladı.

Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi cumhur ittifakı, Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti millet ittifakıyla Ordu’da kendilerinin seçim kazanabilecekleri  ilçeleri belirledi. Altınordu Belediye Başkanlığı yarışı şuan AK Parti adayı Aşkın Tören ve Cumhuriyet Halk Partisi adayı Birol Yılmaz  arasında geçiyor. Birol Yılmaz’ın bir dönem Ordu Belediye Başkan Yardımcılığı yapması rakiplerine göre kendisini bir adım öne çıkartıyor. Aşkın Tören, her ne kadar bir dönem önce yine AK Parti’den Altınordu Belediye başkan aday adayı olsa da şehirde pek tanınan bir yüz olmaması ve partili partisiz herkes tarafından tanınan Engin Tekintaş isminden sonra kendisine dezavantaj oluşturuyor. Her dönem partilerin belediye meclis üye listeleri tartışma konusu olur. Belli bir kesim beğenirken, belli bir kesim beğenmez ancak Ak Parti Altınordu belediye meclis üye listesi bu dönem parti içerisindeki kişiler tarafından da ciddi tartışma konusu oldu. Yıllardır parti teşkilatlarında görev yapmış, emek vermiş kişilerin çoğunlukla listenin ortalarında ve sonlarında yer verilmesi buna karşılık seçilmesi garanti görülen sıralamadaki kişilerin partiye henüz üye bile olmadığı iddaaları konuşuluyor. İl yürütme kurulunun hangi kriterleri düşünerek  bu isimleri yazdığı merak ediliyor.

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için Türkiye Komünist Partisi’nin adayı Volkan Atılgan, Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu’nun yaptığı güzel belediyecilik anlayışını Ordu’da da uygulamak için şans istiyor. Demokratik Sol Parti’nin adayı Aydın Ergün, Cumhuriyet Halk Partisi adayı Mustafa Adıgüzel, Ak Parti’nin adayı  Enerji ve Tabii Kaynaklar eski bakanı Mehmet Hilmi Güler oldu. İyi Parti İl yönetimi tarafından ismi açıklanan daha sonra genel merkez tarafından adaylığı tartışma konusu olan ve aday gösterilmeyen İçişleri eski bakanı İdris Naim Şahin, Salı günü Saadet Partisi’nin adayı oldu. Millet ittifakından dolayı metropol büyükşehirlerde HDP seçmeninin tepkisini çekmemek için İyi Parti genel merkezi İdris Naim Şahin’in adaylığının arkasında duramadığı iddaaları var. İdris Naim Şahin, Orduspor’un çeyrek asır sonra süper lige çıkmasında önemli derece maddi ve manevi destek verdi. Hayal olan havalimanının yapılmasında, çevreyolu projesinde ve Ordu’nun büyükşehir olmasında büyük emeği oldu. Belki bir önceki dönem Ak Parti’nin çözüm süreci politikasına kurban edilmese ilk kurucu büyükşehir belediye başkan adayı yapılacaktı.  Ak Parti’nin küskün seçmenleri, millet ittifakından destek gelirse İdris Naim Şahin, eski parti arkadaşı Mehmet Hilmi Güler’i büyükşehir seçimlerinde zorlayabilir. İki değerli bakanın Ordu’ya gerçekten önemli katkıları oldu sonuçta ikiside kendi cebinden para harcamadı devletin varolan bütçesindeki paydan yatırım almasını bildi ve milletvekili oldukları Ordu iline vefalarını gösterdi. Ordu’da seçim çalışmaları bundan sonra daha hareketli ve zevkli geçecek. Seçimlere 38 günlük bir süre kaldı zorlu bir maraton adayları bekliyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar