VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.095
EURO18.1977
ALTIN1015.3
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Seçimden önce seçim kanunu 

2023-2022 veya 2021 yılında bir erken seçim yapılabilir. Hazırlıklarının 2020 yılının Haziran’ında başlamasından bunu anlıyoruz. Meclis hazır, önüne gelen yeni seçim kanununu konuşmayacak da neyi konuşacak? Demokrasilerin olmazsa olmazı sandık değil mi?

Yurttaşlar sandığa 4 ya da 5 yılda bir giderek “beğendiği partiye” oy verme hakkını kullanacak; sandık namustur. 

*** 

“Beğendiği partiye,” denince çok şey anlaşılıyor; partinin neyi beğenilir? 

Önce onun tespitini yapmak gerekir: Programını okursunuz, emekten yana devletçilik mi? Sermayeden yana özel sektörcü mü? Ya da “her ikisi" mi?

Türkiye’deki siyasi partiler genellikle her ikisi. Hem zenginden, hem yoksuldan yana!

Kim ki merkezden ayrılır, sağa veya sola yalpalar, o partilerin şansı yoktur. 

Bunu en iyi “denge politikasıyla” ifade eden Başbakan Bülent Ecevit olmuştur: “Mavi boncuk kimde ise onu seviyorum” demiştir. 

İşverenler meclisi TÜSİAD buna rağmen, gazetelerde (12 Mayıs 1979) 4 ilanla, Bülent Ecevit iktidarını bitirmiştir. Bülent Ecevit’in başbakanlıktan ayrılma tarihi 5 ay sonra 12 Eylül 1979’dur. 

*** 

Siyasi tarihimizde 1950 yılı, genel seçim sonuçları itibariyle çok önemlidir. Henüz burjuvası olmayan Türkiye'de toprak reformuna karşı çıkan mütegallibenin, “yanına kasketlileri" de alarak iktidar olmasıdır. 

Sonrasını hatırlıyorsunuz, köyden kentlere hızlı bir göç başladı, başkent Ankara Türkiye’nin en çok göç alan, gecekondusu olan il oldu. 

Genel politika her mahallede bir milyoner yaratmaktı… Nitekim o da oldu. Kentlilik kültürü (sanatla, edebiyatla buluşmadan) yeni zenginlerle oluştu en güzel arabalara bindiler… 

“Sonradan görme,” o günlerin sosyal yapısını en iyi anlatan kavram oldu..

*** 

Buraya kadar inince, o günleri daha iyi anlamanız için şunu da söylemeliyim.

Devlet bürokratik devletti. Devletin sahibi devlet ricali, bürokratlardı. Sermaye esnaf/tüccar/işçi/köylü iktidar ortağı değildi. 1950 yılı öncesi ve sonrasına bir de böyle bakılmasında yarar var. 

*** 

Toparlarsak, mevcut seçim kanunu reform adı altında masaya yatırılacak, biraz sağından, biraz solundan kırpıldıktan ve günün ihtiyacına uygun hale getirildikten sonra artık seçim erken mi, geç mi olur! Daha yoğun siyasi bir gündemle seçimlere gideceğiz. 

*** 

Sızıntı bilgi kırıntılarını masa üzerine çıkaracak olursak, örneğin, dar ya da geniş bölgede yüzde 5 oy alan partiler genel seçimlere katılabilecek. Demek ki, SAADET, BBP, VATAN ile yeni kurulan DEVA, GELECEK partileri  -erken veya geç- yapılacak bir genel seçimde yoklar. 

Parlamentoda temsil yetkisi verdiğimiz diğer muhalefet partileri, Mecliste seçim kanunda değişecek maddeler masaya yatırıldığında ne söyleyecekler.

Demokrasimiz, 167 demokratik ülke sıralamasında 110. sıradan 100. sıraya mı yükselecek, yoksa daha mı aşağılara inecek, göreceğiz!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar