Ordu
DOLAR18.6366
EURO19.6465
ALTIN1079.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Seçime Son Viraj

Pazar günü gerçekleştirilecek yerel seçimde son viraja girildi.

Liderler alanlarda hararetli konuşmalarıyla özellikle kararsız seçmenin tercihini kazanma uğraşında. Miting ve televizyon konuşmalarının dili giderek sertleşiyor, karşılıklı salvolar havada uçuşuyor. Aslında bu denli ifadelere hiç gerek yok. Sonuçta belediye başkanları seçilecek. Umarım bu sertlik seçimin ardından yerini hoşgörü ve sağduyuya bırakır. Olması gereken de bu aslında.

57 milyonu aşkın seçmen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ilk kez sandık başına giderek belediye başkanları ile mahalle muhtarlarını seçecek. Pazar günü 30 Büyükşehir Belediyesi, 51 İl Belediyesi, 519 Büyükşehir İlçe Belediyesi, 400 İlçe Belediyesi ve 397 Belde Belediyesi olmak üzere toplam 1397 belediye başkanı belirlenecek.

Türkiye nüfusunun yüzde 93’ü belediyelerde yüzde 7’si ise köylerde yaşıyor. Belediyelerdeki nüfusun yüzde 83’ü büyükşehir belediyelerinde geri kalanı da diğer belediyelerde yaşamını sürdürüyor. 31 Mart’ta nüfusun yüzde 93’lük bölümünün kimler tarafından yönetileceğine oyları ile karar verecek 57 milyonu aşkın seçmen.

Nüfusun ezici çoğunluğunun yaşadığı Büyükşehir Belediyelerindeki yarış hayli önem kazanıyor. Partilerin büyükşehirlere asılmaları, buralara daha çok ilgi göstermeleri bundan kaynaklanıyor. Bir anlamda büyükşehirlerde belediye başkanlarının göstereceği başarı seçmen üzerinde olumlu izlenim yaratarak önümüzdeki genel seçime olumlu yansıyacak.Yani partilerin karnesi olacak Büyükşehir Belediye Başkanlarının çalışması, çabası ve emeği.

Aslında büyükşehirlerde iş başına gelecek başkanları hayli sorunlar bekliyor. Devasa alt yapı yatırımından tutun da konut, barınma, sağlıklı ve yaşanılabilir kent yaratma adına çok büyük sorumluluk altına girecekler.

Kuşkusuz temel görevlerinin yanı sıra halkın çeşitli taleplerini karşılama, sosyal kültürel gereksinimlerini giderme yeni başkanlarının öncelikli ödevleri olacak. Tabii temel görevleri ne denli yerine getireceklerini, devasa sorunları nasıl gidereceklerini yurttaş şimdiden merak ediyor.

Daha önce birçok alanda belediyelerde olan işler, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın görev ve yetki alanına alındı. Yani yerel yönetimlerde merkezi iktidar, dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı daha çok yetki ile donatıldı ve belirleyici hale getirildi. Belediyelerle merkezi iktidarın ne kadar uyumlu çalışacağı ya da çalışamayacağı ileri ki günlerde açık şekilde görülecek.

Özellikle muhalif belediyelerin uygulamalarında, yatırımlarında elinin rahat olamayacağını şimdiden vurgulamak kahin olmayı gerektirmiyor. Ancak o belediyelere olası maddi kısıtlama veya yeterince yardımda bulunmamak kent halkının cezalandırılması anlamına gelir ki, böylesi bir uygulama hiç adil olmaz. 

Seçilecek çoğu belediye başkanlarının koltuğuna önceki yönetimden kalan borçlarla oturacağı aşikar. Medyaya yansıyan haberlere göre, belediyeler borç batağında. İller Bankası’ndan gönderilen ödenekler ve gelirlerinden oluşan para vatandaşa hizmet yerine çok farklı alanlarda kullanılmış.

Öyle ki, çalıştırdığı emekçiye güçlükle maaşını öderken,  sigorta primlerini ödeyemediklerinden SGK’ya devasa borçları bulunuyor. SGK’ya en çok borcu olanların başında işçi primlerini yatırmayan belediyeler geliyor. Bu arada aylardır işçisine maaş ödemeyen belediyeler de hayli çok.

Aşırı lüks tüketim, hesapsız harcama, gereği olmayan yatırımlar belediyeleri borç batağına sürükledi, içinden çıkılmaz hale getirdi. Ne yazık ki önceki başkanların başarısız ve öngörüsüz yönetimleri belediyelerin çoğunu batırdı.

Yeni seçilecek belediye başkanlarını bu anlamda zor görev bekliyor. Umarım, disiplinli ve özverili çalışmaları ile borçtan kurtularak asli hizmetini gerçekleştirir, en önemlisi çalıştırdıkları emekçinin maaşını aksatmadan verir ve primlerini zamanında öderler. Kul hakkını ödememek en büyük günah ve suç.

Pazar günü kavgasız gürültüsüz bir seçim olmasını, yeni seçilecek başkanlara da zor görevlerinde başarılar diliyorum. Vatandaş ivedilikle hizmet bekliyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar