Ordu
DOLAR18.6349
EURO19.5075
ALTIN1052.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Seçmeni tatmin etmedi

Türkiye’nin günlerdir merakla beklediği tartışma programı için” seçmeni tatmin etmedi” desek yanlış olmaz.

Pazar akşamı Türkiye’nin kilitlendiği, gazeteci İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen program beklentilerin oldukça uzağında kaldı. Formatından olsa gerek, yıllardır özlem duyduğumuz heyecandan, hararetli konuşmalardan ve en önemlisi yüzde 2-3 dolayındaki kararsız seçmeni etkileyebilecek içerikten yoksundu.

Elbette, adaylar sakinliğini koruyacak, sinirine egemen olacaktı.  Kamuoyu yaka paça kavga istemiyordu. Ancak bu denli yavan bir program da beklenmiyordu. Hatırlayın yıllar önce liderlerin televizyonlarda katıldığı izlencelerdeki hararetli ve duygu yüklü konuşmalarını, hakarete varmayan karşılıklı atışmalarını, heyecanla açıkladıkları vaatlerini, topluma umut oluşturacak projelerini.

Demem o ki, daha renkli ve heyecanlı olabilirdi günlerdir beklenen program. 

Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun başlardaki üstünlüğü, hem sürenin kısıtlı olması hem de moderatörün müdahalesi ile dakikalar ilerledikçe başlarda tedirgin ve gergin olan Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım’a güven getirdi.

CHP’li Engin Altay ile AKP’li Mahir Ünal’ın saptadığı formattan ötürü, televizyon başındaki karasız seçmenin kafasındaki sorular yanıt bulamadı. 

Oysa, yüzde 2-3 arasında olduğu belirtilen bu kitlenin tercihi bir ölçüde İstanbul’un yeni Başkanını belirleyecek. Sandık başına gitmeye bir haftadan az süre kaldığına göre, oyunu nereye atacağına daha karar verememiş seçmen, adayların son günlerdeki çalışmalar ve söylemleri sonucu tercihini belirleyecek gibi görünüyor.

31 Mart seçiminin iptaline yönelik tartışmalar yoğunluk kazandığında, Binali Yıldırım’ın İmamoğlu’nun “ oyları kim, nasıl çaldı” sorusuna verdiği yanıt, rakibi kadar ekran başındaki milyonlarca yurttaşı da ikna edemedi. 

Ekrem imamoğlu’nun aynı zarftaki dört oydan üçünün geçerli sayılıp, birinin geçersiz sayılmasını cebinden çıkardığı 20 liralık banknot ile eleştirmesi belki de programın en dikkat çekici yanıydı.

Günlerdir kamuoyunda konuşulan, medyada yer alan Sayıştay’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesinin harcamalarına ilişkin hazırladığı raporun, programda tartışılması bekleniyordu.  Doğal olarak İmamoğlu, Sayıştay raporu üzerinden Yıldırım’a sorular yöneltti.  Yıldırım, verdiği yanıtlarla bu konuda ikna edici görüntü sergileyemedi.

Hayat pahalılığından bunalan, cebi yanan vatandaş her iki adaydan daha çok durumunu iyileştirecek mesajlar duymayı bekledi. Su, elektrik, doğal gaz ve öğrenci biletlerinde indirim vaatleri seçmeni sevindiren nitelikte olsa bile hemen hemen tümünün evinde bir işsizin bulunduğu dar ve sabit gelirli kitle daha somut vaatler duymayı istedi her iki adaydan.

Sonuçta, Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım’a göre bir adım öndeydi.

Ancak, kararsız seçmenin tercihi bu programa göre henüz netleşmedi. Son 5 gün sokaklardaki çalışmalar ve söylemler etkileyecek onları.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar