VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Hüseyin Ağaoğlu

Hüseyin Ağaoğlu

Mail: [email protected]

reader

Şehidimiz var..!

Hava Pilot Yüzbaşı Ali Şahin Odabaşı ve Binbaşı Ümit Karamustafa memleketleri Ordu'da gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandılar.
Mekânları cennet olsun...
İki kahraman komutan iki yiğit adam, iki güzel insan. Onlar yüreklere düşen sızı, büyük evlat acısı, eşinin göz yaşları, evladının hüzünlü bakışı şehit babasının yası,on binlerin katıldığı cenaze namazı,tekbirler eşliğinde kaldırıldı naaşları, defnedildi şehitler mezarlığına kara toprağın bağrına vakti zamanın da.
Onlar bizim gururumuz, onlar bizim onurumuz, onlar bizim özgürlüğümüzün sebebi onlar bu ezanların bekçisi bu kutsal vatan için kanını akıtan al bayrağın rengi, hilalin saçtığı ışık, yıldızın ulaşılmaz uzaklığı bağımsızlığımızın teminatı onlar bu ülkenin yarınlarının güvencesi yetişen neslin, geleceğinin garantisi.
Her bilim insanı, her doktor, her mühendis, her öğretmen, her mucit, her sporcu, bu ülkenin kalkınması gelişmesi ve ileri gitmesi için üreten her işçi, her çiftçi, her sanayici ve bu ülkenin değerlerini yetiştiren anneleri, eğer ki bütün bu imkânları ve fırsatı özgürce ve kendince muhafaza edebiliyor ve kullanabiliyorsa; Ülkeleri adına bu vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna can veren şehitlerimize borçludur. Ruhları şad olsun mekânları cennet olsun.
Son zamanlarda dünyaya nazaran ülkemizde oluşan uçak kazalarının istatistiksel rakamları, bir gerçeği gözler önüne sermektedir...
CASA CN - 235 tipi uçaklarda bugüne kadar dünyada toplamda 5 kaza olurken bunların 3’ü Türkiye’de meydana gelmiştir. Isparta da düşen uçakla birlikte dünyada toplam da düşen 6. CASA uçağı olurken ülkemiz de düşenlerin sayısı 4’e yükselmiştir. Bu kazayla da verdiğimiz şehit sayısı ne yazık ki 44’e yükselmiştir.

Neden diye sormadan geçemiyor insan. Neyimiz eksik ya da neyi eksik yapıyoruz.
Ülkemizde ileri seviyede teknolojik imkanlarımız mı yok ya da bu imkanların kullanıldığı teknolojimiz mi eski ya da eksik sorun nedir? Tüm Dünya kaza oranlarına bakıldığın da istatistiksel olarak neredeyse bu tip uçaklar en güvenli olan askeri hava aracı gibi duruyor. Fakat bu istatistiksel veriler, Türkiye ortalaması baz alındığında neredeyse Dünyadaki verilerin tam bir katı kadar. Bu durum kabul edilebilir değildir. Bu tür kazaların tekrarının sıklıkla olması ve önleminin alınamaması içimizi daha da acıtan bir konu.

Türkiye'de son 13 yılda toplam 49 askeri uçak düştü.
2008 yılı içinde askeri uçak kazası meydana gelmezken, 2007 yılında düşen askeri uçaklar şunlar:
5 Mart 2007: İzmir Çiğli 2. Ana Jet Üssü'nden eğitim uçuşu için havalanan ve Manisa'da düşen askeri uçağın, tek motorlu F-04 tipi olduğu belirtildi. Kazada 1 kişi şehit oldu.
22 Mayıs: Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan kalkan bir F-16 savaş uçağının düştü, pilotu yaralı olarak kurtuldu.

12 Haziran 2007: Konya'nın Yunak ilçesi yakınlarında bir askeri uçak düştü, pilotu kurtuldu.
12 Temmuz 2007: Balıkesir 9. Ana Jet Üs Komutanlığı'na bağlı bir F-16 savaş uçağı, piste iniş yapmak üzereyken düştü. Kazada pilot ağır yaralandı.
8 Kasım 2007: İzmir'de Çiğli 2. Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkezi Komutanlığı'nda, bir askeri eğitim uçağı düştü. Uçakta bulunan bir yüzbaşı ve bir teğmen şehit oldu".
Milli Savunma Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de son 13 yılda 49 askeri uçak düşerken, kazalarda ise 37 pilot şehit oldu.
2000-2004 uçuş eğitim yıllarında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda 17 uçak, 2 helikopter düştü, kazalar sonucunda 17 pilot, silah sistem subayı ve uçuş teknisyeni şehit oldu. Uçakların düşüş nedenleri 8 uçakta pilotaj, 6 uçakta teknik faktör olarak belirlenirken 2 uçağın düşüş nedeni belirlenemedi.

Yıllara göre Kazaya karışan kıyasla Türk ve yabancı uçak sayıları.

Yıl. Türk Yabancı
2001: (9) (-)
2002: (8) (1)
2003: (9) (1)
2004: (1) (-)
2005: (7) (-)
2006: (7) (3)
2007: (6) (5)
2008: (2) (-)
2009: (5) (1)
2010: (4) (1)
2011: (1) (2)
2012: (8) (1)

Rakamlar konuya olan hassasiyetimizin dünya karşısındaki sonuçlarını bu konuda ki vahim tabloyu önümüze koymaktadır.
Kaza ve kader, akıl ve irade...
Hepsi bizim için... Yeter ki her şeyi kadere bağlamadan kazaların önleyici olması adına aklımızı ve irademizi kararlılıkla ortaya koyalım, soralım sorgulayalım “Devletçe ve Milletçe...”
Saygılarımla…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar