Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

“ Şehir Eskişehir” (2)

CHP’li belediyelerin sadece çer/çöple uğraştığını dillerine dolayanlar, gözlemlerine şunu da ilave etseler iyi olur.

“Şehir, Eskişehir”,  çer/çöp meselesini çözmeyi başarmış… Nasıl mı? Çöpten enerji üretmeyi öncelikleri arasına alarak…

Atıksu arıtma tesisi, 25 milyon avroluk bir proje…  Arıtma tesisi, kullandığı enerjinin yüzde 30’unu  kendi enerji üretiminden karşılıyor.

Elektrikle çalışan 10 otobüs, 100 hibrit araç trafiğe çıkmış,  cadde ve sokaklarda diğer araçlarla birlikte onların da dolaştığını görüyorsunuz. 

Benim favorim; raylı sistem oldu…  Bir yanda hızlı tren, Ankara ve İstanbul’u günü birlik gidip/gelme mesafesine sokmuş, diğer yanda ona bağlı olarak şehir içi raylı sistem.  Şehir Eskişehir, tam bir Avrupa kenti…

***

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt (şimdilik kaydıyla verelim) kimse ile paylaşmadığı bir projeyi hayata geçirmiş. Temizlik işçisinin elinden maşalı tutacakları almış, sokakları –bilhassa sigara izmaritlerini vakumlu süpürgelerle toplamaya başlamış.  Projeyi çok önemsediğimi,  tanıtımı yapan belediye çalışanlarına söyleyince şunu öğrendim:

Süpürgeler çift motorlu, üstte benzinli, altta ise şarjlı akü var.   İthal fiyatı 150 bin lira… Alınan bir adet süpürge, İzmir’e gönderiliyor ve her biri 20 bin liradan 40 adet yaptırılıyor.

Soruyorum: Tepebaşı Belediyesi’nde de aynı süpürgelerden var mı?

“Yok”  cevabını alınca, siz olsanız ne dersiniz? Efendim iki ilçe belediye başkanı da CHP’li, amansız bir yarışa girmişler, birbirlerinin bindiği dalı da kesiyorlar.

Daha fazla ayrıntıya girmeyeceğim. Yalnız, şu kadarını söyleyeyim… Önümüzdeki yerel seçimlerde Odunpazarı’nda “millet İttifakı” yok. Belediye Başkanlığı için CHP ile İYİ Parti ayrı ayrı adaylarla yarışacaklar. Tarihi Odunpazarı CHP’nin seçimi almakta en çok zorlanacağı ilçelerden biri.

***

Ordu’nun cadde, sokak ve meydanlarında toplanması en zor olan çöp de, sigara izmaritleridir.

Eskişehirli çevreci dostlar ricamızı kabul ederlerse,  çöp toplama süpürgesi hakkında ellerindeki bilgi ve projeleri, İzmirli imalatçı firmanın adresini, Altınordu Belediyesi’ne bildirecekler.

***

Tepebaşı Belediyesi’nin yaşam köyü projesini anlatacak yer kalmadı. Şimdilik şu kadarını söylemekle yetinelim. Güneş enerjisi panelleri tarlalara dizilmiş, ayrıca, TOKİ’den alınan 28 konut, merkezi bir planlamayla güneş enerjisi ile aydınlatılıp/ısıtılıyor.

***

Sonuç:

TÜRÇEP, Eskişehir toplantısı “Sonuç Bildirisi”nde de anlatıldığı gibi: “Ülkemiz yenilenebilir enerji kaynakları (güneş, rüzgâr, biyoenerji vb.) açısından çok ciddi olanaklara sahiptir. Bu konuda önemsiz sayılamayacak adımlar atılmasına karşın asla yeterli değildir. Bu kapsamda yapılacak çok fazla işimiz ve kullanabilecek olanaklarımız vardır. Gelişmiş ülkeler hızla % 100 yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına ilişkin önemli kararlar alıyor, somut adımlar atıyorlar. Ülkemiz çok zengin kaynaklara sahipken yenilenebilir enerji konusundaki bu sürecin gerisinde kalmamalıdır.”

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar