VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Hüseyin Ağaoğlu

Hüseyin Ağaoğlu

Mail: [email protected]

reader

Şekerimi verme..!Özelleştirmede Son haber;
Son nefer, son keder, son benlik, son miras yedilik.
Ağzımızın tadı, cumhuriyetimizin hatırası bir ülkenin yeniden var olmasının adı, ekonomik kalkınmasının başı bir sanayi atılımı üreten bir ülke olmanın en önemli adımı, kilometre taşı.
Türkiye şeker fabrikalarının gözden çıkarılacağı haberi ağzımızın tadının kaçırdı...
Bu Cumhuriyet kazanımı hatırasının da avucumuzdan kayacağı ve geri dönüşü olmayacak bir vicdan yarası olacağı, Türkiye şeker fabrikaları ve çalışanlarının bu durumu milli iradeyi düşündürüyor...
Onlar gecesini gündüzüne, umutlarını yarınlara rızıklarını azıklarına kattılar, 92 yıl bu milli serveti koruyup kolladılar.
Kar eden fabrikalarıyla onuru, aldıkları ödüllerle de gururu yaşadılar... Milli servetimize milli duygularla her zaman sahip çıktılar.
Şimdi satılık olan yerli ve milli şeker fabrikalarının yersiz ve asılsız satılmasını en acı yanı bir yakın tarihin izlerini de silecek olmasıdır...
İnsanın aklına takılan soru neden satılıyorlar?
Yerli ve milli olan üretimlerden bahsedildiği, yerli ve milli söylevlerle iktidar olunduğu, yerli ve milli silahlarla savaşa gidildiği, yerli ve milli olmanın daha güçlü bir Türkiye olacağının vurgulandığı bir ülkede uygulama da aksi yönde hareket edilmesinin sebebini anlamak zor doğrusu...
Gayri safi milli hasılanın kişi başına düşen tutarının standart geçim endeksinin altın da olması vaat edilen yıllık on bin dolarlık kazanca hala ulaşamaması asgari ücretlinin oranının toplam çalışan kesim içinde yüzde kırka ulaşması, bu rakamın da açlık sınırının bile altında kalması işsizlik oranınınsa çift haneli rakamlardan aşağıya düşmemesi, istihdamın iş adamlarına istirham edilerek sağlamaya çalışılmasının ardından, başkanlık sistemini referandumda halka soranlar baş tacı cumhuriyetimizin kazanımı olan şeker fabrikalarının satış kararının KHK “kanun hükmünde kararname” ile yasalaştırılacak olmasının ardından, ekonomimizin güçlü olduğunun sürekli vurgulandığı bir dönemde yerli ve milli kaynaklarımızı, öz varlıklarımızı kar ettiği halde neden  satıyoruz?
Hatırlayalım;
Türkiye'nin en büyük fındık ihracatçısı ve fındık piyasanın en büyük firması Oltan Gıda, Nutella'nın üreticisi olan İtalyan Ferrero'ya satılmıştı. Oltan Gıda'nın cirosu 500 milyon doları geçiyordu.Bu yerli ve milli firma tüm fındığı toplayarak Nutella'nın üreticisi olan İtalyan Ferrero'ya satıyordu daha sonra bu yerli firmamızı yabancı olan tedarikçisi  satın aldı.
Yani yerli bir firmamız İtalyan bir şirkete satılmıştı bu durum kötü olan fındık piyasasını ve Karadeniz fındık üreticisinin şartlarını daha da zora sokmuş üreticinin tepkisi üzerine devlet son dakika açıklamasıyla bölgedeki bütün fındığa talip olduğunu açıklamıştı. Fındığın tavan fiyatını da değerinin çok çok altın da bir rakamla sınırlandırması fındık fiyatlarının serbest piyasada daha da düşmesine sebep olmuştu...
Şimdi sütten ağzı yanmış bir bölge insanı olarak düşünüyorum!
Yerli ve milli olan şeker fabrikalarımız, yoksa! Yabancı ve gayri milli olan büyük şeker kartellerine mi satılacak.
Belki ilk etapta yerli ve milli sermayeye satılmış olacak ama ikinci sahibinin yabancı olmayacağının bir garantisi bir şartı bir koşulu var mıdır?
Denenmiş denenmez! Tecrübe kazanıldıktan sonra kaybedilemez,
Bunun bir bedeli vardır bu bedel bir milletin geleceği ve istikbali adına ödenmiştir.
Göz ardı edilemez...


Cumhuriyet kazanımlarımız yabancıların eline geçmesin, milli olarak kalsın, ağzımızın tadı kaçmasın...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar