Ordu
DOLAR15.9513
EURO16.9098
ALTIN945.20
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

reader

SELAMLAŞMAK

Ne güzel bir davranıştır karşınızdakinin gözünün içine bakarak selamlaşmak hal hatır sormak, esenlik dilemek,  candan yürekten olunca tadına doyum olmaz, ruhu dinlendirir bir birimize olan saygımızı ve sevgimizi pekiştirir yaşamı güzelleştirirken aynı zamanda bizi bir birimize bağlar ve öte yandan ruhumuzu da temizler.

Bu günkü yazıma neden böyle başladım kısaca anlatmak isterim. Tanıyanlar biliyor ben Ordu sahilinin incisi Perşembe’de yaşıyorum.  Mevsiminden midir, havasından suyundan mıdır son zamanlarda insan ilişkilerinde bir çöküş bir ayrışma sezinliyorum  ve merak ediyorum selam yok sabah yok hal hatır sorma yok yüzeysel ilişkiler gırla gidiyor. Kimse kimse için kavgaya girmiyor, kavgayı ayırmıyor, şahitlikte yapmıyor.  Yani durum şöyle beni sokmayan yılan bin yaşasın, acaba bütün ülkemi böyle yoksa bu durum sadece Perşembe’ye mi ait.

Buranın köylük yerlerinden gurbete gitmiş  genç yaşta  gece gündüz çalışmış kazanmış kazandırmış ve halen daha çalıp kazandırmaya devam eden  ilçesine yardımda sınır tanımayan inandığı, dünya görüşü ne olursa olsun ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayan, yatırım yapan, öğrenci okutan, fakir fukara babası kaprissiz kibirsiz düm düz bir insan bir hemşeri  düşünün, ilçeye yalnız geldiğinde ya da beraberinde getirdiği misafirleriyle hatırı sayılır bir meblağ da bırakan bu kardeşimiz burada Perşembe’de  bunu fark ediyor; Selamlaşma, hoş geldin, güle  güle, nasılsın  iyi misin  gibi esenlik dileme kültürünün azaldığını buna da çok üzüldüğünü söyleyince bende haklı olduğunu düşünerek, bu tespiti  rahmetli Sadık Alp ağabeyimin tespiti olduğunu  bu konuda onun fikirlerine dayanarak “ SELAMLAMA –ESENLEME “ adlı bir köşe yazısı yazdığımı hatırladım ve tekrar kendi çapımda bazı araştırmalar, incelemeler  ve gözlemeler  yaptım.

Üzülerek söyleyeyim ki bu durum aradan geçen zaman içinde çok daha vahim bir şekilde büyüyerek devam ediyor. Şimdi bu yazımı okuyan bazı arkadaşlarım insanları bu duruma yönetim ve sistem getirdi diyecekler. Doğru olabilir ancak biz bütün bu olanlara rağmen özümüzü, örfümüzü, adedimizi ve kimliğimizi yitirmemeliyiz.  İnsan olmak bunu gerektirir diye düşünüyorum. Bilhassa gençler anneler babalar,  lütfen selamlaşalım, arkadaşlarımızın gözlerine bakarak hal hatır soralım, esenlik, sıhhat ve bereket dileyelim. Korkmayın sermayeden zararınız olmaz.  Güne iyi başlamış oluruz. Sevdiğimizi, sevildiğimizi hisseder hissettirmiş oluruz.

Ha RUH Temizliğini de unutmayalım. Hepimiz bu toprağın çocuklarıyız, böbürlenmeye kibirlenmeye gerek yok . Nasıl olsa hepimiz aynı gemideyiz. PAYLAŞARAK KALP KAZANMAK HEPİMİZE İYİ GELECEK. Yazım Sözüm Arif Olana .Arif Olan Anlar.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar