Ordu
DOLAR18.6354
EURO19.5188
ALTIN1054.7
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Serinlemenin bedeli

Son günlerde boğulma vakalarında ciddi artış var.

Sıcak havanın etkisi ile serinlemek için denize,  dereye,  göle y a da gölete girenler yüzme bilmemekten, ihmalkarlıktan, uyarıları dikkate almamaktan ötürü canlarını yitiriyor.

Tekkeköy’de 3 çocuğun gölette boğulmasının ardından Muş’ta da serinlemek için Murat Nehri’ne giren 3 çocuk akıntıya kapılarak yaşamını, yitirdi 1 çocuk ise kayıp.

Yurdun her yanından boğulma haberleri geliyor. Karadeniz’in azgın dalgalar neredeyse günde bir can alıyor.

Aşırı sıcağın iyiden iyiye kendini hissettirdiği bu günlerde bunalan insanlar deniz, baraj, gölet, dere, nehir, ne bulursa hatta su birikintilerinde bile serinlemeye çalışıyor. Ne var ki uyarıları dikkate almayan, aldırmayanlar  bedelini yaşamlarıyla ödüyor.

Özellikle Karadeniz’in dalgalarını yeterince tanımayan, yüzme bilmeyenler, kontrolsüz hareket edenler ne denli tehlike ile karşı karşıya olduklarından bihaberler.

Can kayıpları sadece yüzme bilmemekten kaynaklanmıyor.

Denizin sığ kesiminde kum bataklığına ayağını, vücudunu kaptıranlar da eğer zamanında kurtarıcı gelmezse yaşama veda ediyor. Hatta, kendisini kurtarmaya gelenle birlikte kum bataklığında çırpınarak ölüyor.

Boğulma vakaları giderek artıyor. Medyada her gün trafik kazaları gibi boğulma haberlerini izliyor, okuyoruz.

Tüm uyarılara, alınan önlemlere rağmen sularda boğularak ölenlerin sayısı her yıl katlanarak artıyor.

Araştırmalara göre, Türkiye’de son 15 yılda serinlemek için deniz, dere, nehir ve göletlerde 10 bini aşkın kişi boğularak yaşamını yitirdi. Yılda 700’e yakın  kişi ihmalkarlığın,aşırı güvenin, uyarıları dikkate almamanın bedelini ne yazık ki hayattan koparak ödedi.

Boğulmaların çoğunluğu zemini balçıkla kaplı gölet, sulama kanalları ve göl gibi tatlı sularda meydana geliyor. Tatlı sularda boğulma vakaları daha fazla. Kırsal kesimde yüzme bilmeyen çocuk ve gençler daha çok can veriyor.

Kuşkusuz boğulma ve ölüm olaylarının önüne geçmek için kişinin bilinçlendirilmesi, eğitimi daha fazla öne çıkıyor. Ne kadar önlem alırsanız alın, eğer kişi bilinçli hareket etmez, yüzmez, kendi bildiğini okursa ölümler o denli çoğalıyor. Öncelikle duyarlı davranmak, uyarıları dikkate almak gerekiyor.

Kağıt üzerinde önlemler, cezalar yer alsa da caydırıcı değil.

Yasaklı bölgede serinlemek isteyen 15 yaşından büyüklere Kabahatler Kanunu uyarınca belli miktarda para cezası uygulanıyor. Ama caydırıcı olmuyor.

Boğulmalar, çocukların aileleri yanında olmaksızın kontrolsüzce dere, gölet ve nehirlere girmesinden, denizde azgın dalgalara kapılmasından, cankurtaranın bulunmadığı plajları tercih etmesinden, kıyıdan çok uzaklara kulaç atarak yorulması ve kıyıya geri dönememesinden kaynaklanıyor. Ölenlerin çoğunluğu ailelerinin bilgisi dışında tatlı sularda serinlemek isteyen küçük çocuk ve gençlerden oluşuyor.

Toplumsal sorun haline gelen boğulma vakalarının önlenebilmesi, can kayıplarının yaşanmaması için öncelikli görev serinlemek isteyen yurttaşlara düşüyor.

Uyarıları dikkate almak, bilinen ve cankurtaran bulunan kıyılarda deniz keyfi yapmak, kırsal kesimde çocukların aileleri yanında iken dere, nehir göl veya gölete girmeleri uyulması gereken kuralların başında geliyor.

Serinlemenin bedeli canlar olmasın.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar