Ordu
DOLAR18.6354
EURO19.5188
ALTIN1054.7
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Seslerini duyuramıyorlar

Bir gecede çıkarılan yasa ile emeklilikte yaşa takılanlar,  gerçekleştirdikleri çeşitli etkinliklere rağmen taleplerine olumlu yanıt alamıyor.

Öyle görünüyor ki, yüz binlerce kişi yasanın aradığı emeklilik yaşını dolduruncaya değin bekleyecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan da yaptığı açıklamalarda bu kitleye umut vermiyor zaten.

Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da toplanan binlerce insan, “Biz yıllarca çalışarak emekliliği hak ettik” diyerek bir kez daha siyasi iktidara seslendi. Binlerce kişi katılımı ile Yenikapı’da gerçekleştiren mitingde, “Bizi emekli edin, gençlere iş kapısı açılsın” sloganı atarak bir anlamda işsizliğin çözümünün kendilerinin emekli olmasından geçtiğini kamuoyuna duyurdu.

Ne var ki, Yenikapı’dan atılan sloganlar, sesler bundan önce olduğu gibi siyasi iktidar tarafından yine dikkate alınmayacak. Yani,  emeklilikte yaşa takılanların (EYT) sesi gerekli yerlere yine ulaşamayacak.

“Yıllarca çalışarak, prim ödeyerek emekliliği hak ettik. Hak ettiğimizi yaş gerekçesiyle vermiyorlar” diyen binlerce insan, 1999 yılında çıkarılan yasa ile kazanılmış haklarının gasp edildiğini savunuyor.

 EYT’lilerin en büyük çıkmazı, emekli olamadıkları gibi, çalıştıkça aylık bağlama oranları, yani alacakları emekli maaşı düşüyor. 2008 yılında çıkarılan bir başka yasa ile asgari ücret üzerinden SGK’ya prim yatıranlar ne kadar uzun süre çalışırsa ileride ellerine geçecek emekli maaşı da o denli düşük bağlanıyor.

Böylesine ilginç bir durum var ortada.

 Siyasi iktidara göre 1.3 milyon, EYT mağdurlarına göre ise 700 bin yurttaş prim ödeme gün ve çalışma sürelerini doldurmalarına karşın, 1999 yılında çıkarılan 4447 sayılı yasadan ötürü emekli olamıyor. 8 Eylül 1999 tarihinde hayata geçirilen ve yaş sınırını kadınlar için 58, erkekler için 60’a yükselten yasa nedeni ile bu kişilerin emeklilik hakları bir gecede ellerinden alınarak 15 yıl ötelenmiş oldu. Getirilen yaş sınırı salt yeni işe girenleri değil, eski çalışanları da kapsadı.

İşte eski çalışanlar bir gecede ellerinden alınan emeklilik haklarının verilmesi amacıyla yıllardır mücadele ediyor, seslerini iktidara duyurmaya çalışıyor. Hatta kendi aralarında bir dernek bile kurdular. Dernek aracılığı ile çalmadıkları kapı, başvurmadıkları yer kalmadı. Ama olumlu sonuç alamadılar. Geçmişte de SSK’nın olumsuz görüş bildirmesi üzerine defalarca gündeme gelen yasal düzenleme talepleri hep ötelenmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taleplerine olumsuz yaklaşmasından dolayı yüz binlerce kişinin beklentisi boşa çıktı. Erdoğan bu kişilere emeklilik hakkı verilmesi halinde SGK’nın büyük yük altına gireceğini ve bunu kaldırmayacağını dile getirmişti. EYT’lilere  emeklilik hakkı  verilmesi durumunda 750 -800 milyar lira gibi bir maliyetin oluşacağı bildiriliyor. Ancak başla bir iddiaya göre yıllık maliyetin 26 milyar lira düzeyinde olacağı ifade ediliyor.

Siyasi partilerin 24 Haziran seçiminin vaatleri arasında yer almasından ötürü yüz binlerce kişi umutlanarak beklentiye girmişti. Ne var ki, 3600 ek göstergenin yanı sıra bu da unutuldu . Yüz binlerce kişi yıllarca çalışarak, emek harcayarak prim ödedi, sürekli emekliliği düşündü . 4447 sayılı yasa ile bu kişilerin emeklilik hakkı bir gecede ellerinden alınmış oldu.

 Doğru, SGK mali açıktan ötürü zorlanıyor, Hazine desteğiyle emekli maaşlarını ödeyebiliyor. Batılı ülkelerde bir çalışan dört emekliyi finanse ederken, Türkiye’de 1.8 çalışan bir emekliyi finanse edebiliyor. SGK açıklarının temelinde geçmişten kaynaklanan emeklilik yaşı bulunsa bile asıl etken prim alacaklarının tahsil edilememesi ve milyonlarca kişinin kayıt dışı çalışmasından ötürü toplanamayan prim kaybı.

Alacaklarını tamamıyla tahsil edemeyen, kayıt dışı istihdama karşı mücadelede başarılı olamayan, kaynaklarını yeterince değerlendiremeyen SGK açıklarının bedelini emeklilikte yaşa takılanlara ödetmek  aslında hiç doğru yaklaşım değil.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar