Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Sevgi yoksa, ölüm var

Eğitime büyük önem veren, tapan, hatta tüm sorunların altında eğitimsizliğin yattığına inanan bir toplumuz ne yazık ki. Başımıza ne geliyorsa cehaletten ve eğitimsizlikten geldiğine inanırız.

Bize göre cinayetlerin kökeninde de eğitimsizlik vardır, kadınlara yönelik şiddetin de!..

Eğitim derken de kitap okumayı değil, okulu kast ederiz. Sanki herkes okuyup bir üniversite bitirdiğinde tüm sorunlarımız hallolacakmış gibi!..

Oysa en iyi diploma, hayat üniversiteni layıkıyla bitirdiğimizde aldığımız diplomadır. O diplomayı almayı başardığınızda, belki çerçeveletip evinizin ya da ofisinizin en görünür yerine asamazsınız, ama ömür boyu yüreğinizde taşıyabilirsiniz...

Üniversiteyi bitirdiğimde 28 yıl boyunca diplomamı almadım. Son girdiğim işte “diploman nerde” diye sorduklarında, “diplomam yok, çıkış belgesini vereyim,” desem de ikna edemedim. Zorunlu olarak gidip almak zorunda kaldım...

Bunları durduk yerde anlatmıyorum, diplomayı boş verin, zorba değil, insan yetiştirmeye odaklanalım demek istiyorum.

Çünkü Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri de diplomayı yüceltenleri haklı çıkarmıyor. Örgüt, 2019 yılında erişime açtığı verileriyle, ülkelere göre yıllık kadın cinayetlerini sırlamış.

Buna göre, kadınların en az cinayete kurban gittiği ülkeler bir milyonda 2 oranıyla Japonya ve İngiltere. Bu oran Danimarka, İtalya ve Polonya’da milyonda 3. İsviçre, Yunanistan, İran ve Gürcistan’da milyonda 4. Almanya, Hollanda, Norveç, İsveç, İspanya ve Türkiye’de milyonda 5. Sıranın en altında 72 cinayetle Guatemala var. ABD ise 22 cinayetle orta sıralarda...

Herkesin görmeden ölmek istemediği Küba’da ise bu oran 23!. Belçika ve Avusturalya’da 8, Finlandiya ve Avusturya’da 6, İsrail Ermenistan ve Hırvatistan’da 7. Peki, bu ülkeler eğitimsiz ve cahil insanlarla mı dolu ki, oran bu kadar yüksek?..

Çocuklarımız lise ya da üniversitede insan olmayı değil, mesleklerini öğrenirler. Çünkü iyi bir insan olmanın eğitimi, önce ailede başlar. Eğer sıcak bir ortamda yetiştirmiyor, dövüyor, sevgi ve şefkat göstermiyorsak, çocuğumuz üniversiteyi tıkır tıkır okuyup bitirse ne yazar!.. Çok çok da diplomalı bir katil olur!..

Ruh bilimciler çocukların empati yeteneğiyle birlikte doğduğunu, ancak itaat etmeye zorlandıklarında bu duygularını yitirdiklerini söylüyorlar. Şiddet ekenler kötülük, sevgi ekenler iyilik biçiyor.

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar