Ordu
DOLAR18.6349
EURO19.5075
ALTIN1052.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Sevilmeyenler

Kamuoyu, Türkiye’ye en büyük tehdidi oluşturan ve sevilmeyen ülkelerin ABD ile İsrail olduğu görüşünde.

Çılgın Başkanı Trump’ın dünyaya tehditler savuran açıklamaları ve  uygulamaları ABD’yi sevimsiz, istenmeyen ülke haline getirdi. Sadece diğer ülkelere değil, NATO müttefiki olduğu Türkiye’ye karşı da küstah dil kullanan dengesiz ABD Başkanı aklı sıra ülkemizi tehdit etmeye çalışıyor.

Rusya’dan S-400 hava savunma sistemin alınması karşısında çılgına dönen Trump,  “Türk ekonomisini”  batırmakla tehdit etti.  

Türk halkı hiç bir zaman güvenmiyor Trump ve ABD’ye. Kadir Has Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen  “Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması” halkın, ona ve ülkesine olan güvensizliğini ortaya koydu.

Araştırmaya katılanların yüzde 81,9’u ABD’nin Türkiye’ye karşı en çok tehdit oluşturduğu görüşünde. Geçen yıla göre bu görüşte olanların oranında yüzde 17,6 artış var. Yani, Trump’ın ilginç kararları, uygulamaları ve söylemleri karşısında Türk kamuoyu giderek ABD’den soğuyor. NATO müttefiki olmasına karşın tehditkâr ülke olarak görüyor.

Kamuoyu, ABD’nin ardından İsrail’i ikinci tehditkâr ülke olarak değerlendiriyor. Bölgede ABD’nin payandası olan, her konuda işbirliği yapan İsrail’e doğal olarak kuşku ile bakıyor. Yani ABD ve İsrail hiçbir zaman güvenilmez iki ülke olarak ilk sıralarda yer alıyor. Kuşkusuz, bölgede yaşanan olaylar, Türkiye’ye karşı olan tavırları haklı olarak Türk kamuoyu tarafından tehditkâr ülke konumuna sokuyor bu ikiliyi. Türk halkının yüzde 58,7’si Türkiye’nin NATO üyeliğinden yana.

Türk halkı en önemli dost ülke olarak Azerbaycan, KKTC ve Pakistan’ı görüyor. Oysa Azerbaycan hala KKTC’yi ülke olarak tanımadı.  Yine de halkın gözünde kardeş, dost ve güvenilir bir ülke.

Trump’ın iş başına gelmesi ile ABD, dünyaya tehditler savuruyor, ülkelerin iç işlerine müdahale etmeyi görev sayıyor, gerektiğinde AB’ye kafa tutmaya çalışıyor. Ama bir anlık öfkenin ardından hep geri adım atıyor. Bu tutarsız tavırları ile ülkesinde de giderek puan yitiriyor.

Bir süre önce Meksikalı göçmenlerin ABD’ye geçişini engellemek için sınıra yapmak istediği uzun duvar Demokratlar tarafından kongrede engellenince hükümet parasızlıktan kapandı, çalışanlar uzun süre maaşlarını alamadı.  Demem o ki, dünyanın başına bela değil çılgın Başkan, ülkesinde de baş ağartıyor, sorunlar oluşturuyor.

Yine üzerine vazife değilken Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun yerine Eyalet Meclisi Başkanı Juan Guadio’ya atadığını duyurdu. Hangi hakla bunu yaptığını açıklayamadı. Aslında burada amaç dünyanın en çok petrol ve doğal gaz kaynaklarına sahip Venezüella’yı kontrolü altına alarak,  zengin yakıtlara sahip olmak.

Halkı açlıktan ve yokluktan kırılan Maduro’nun politikaları yanlış olsa bile kendince Başkan ataması, ülkeyi egemenliği altına almak istemesi onaylanacak tavır değildi.

Türkiye de Trump’ın çılgın kararı karşısında Maduro’nun yanında olduğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadesi ile net olarak açıkladı. Ne olursa olsun seçimle gelen seçimle gitmeli. Hele hele bir ülkenin müdahalesi ile Başkan değiştirmek, rejimine müdahale etmek hiçbir ülkenin hakkı olmamalı.

Ne var ki, kendini süper güç olarak gören ABD, yıllardır çeşitli ülkeler üzerinde bu düşüncesini gerçekleştirerek, CIA aracılığı iç ayaklanma gerçekleştirdi, hükümetler düşürdü, rejim değişikliğine gitti, egemenliği altına aldı. Yani emperyalist ülke olma niteliğini gösterdi, göstermeye de devam ediyor.

Son olarak S-400 hava savunma sisteminden ötürü başlayan gerginlik üzerine terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin omurgasını oluşturan SDY’ye 200 TIR ağı silah ve zırhlı araç göndermesi ABD’nin Türkiye’ye karşı ne denli kötü emeller güttüğünü ve güvenilmez ülke olduğunu bir kez aha ortaya koydu.

 Bu tablo karşısında Türk halkı ABD’yi nasıl tehditkâr bir ülke olarak görmesin, nasıl kendine yakın ve dost görsün?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar