Ordu
DOLAR18.6424
EURO19.6453
ALTIN1077.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Seyircili maç riski…

Salgında hasta sayılarının artış gösterdiği ortamda Türkiye Futbol Federasyonu’nun  (TFF) ekimde maçların yüzde 30 seyirci ile oynanacağına ilişkin kararı doğrusu şaşırtıcı oldu.

Yaz rehaveti ile birlikte kaygılandıran oranda yükselen vaka sayılarına karşı düğün, nişan ve sünnet törenlerine, asker uğurlamalarına,  30 Ağustos Bayramı kutlamalarına sınırlama getirilirken, 65 yaş üzerine yeni kısıtlamalar gündemde iken TFF’nin seyircili maç kararı “Bu ne perhiz, ne lahana turşusu” atasözünü anımsattı.

Her ne kadar tüm sağlık önlemleri uygulansa da stat kapasitesinin yüzde 30’u oranında seyirci alınması son derece riskli. Zaten Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal TFF’ye bu yönde tavsiyede bulunmadıklarını açıkladı.  O halde federasyon neye dayanarak bu kararı aldı? 

Salgına en çok can veren ülkelerin başında gelen İtalya’da virüsün Atalanta ile Valencia arasında 19 Şubat’ta San Siro stadyumunda oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi maçı sonrası etkisini göstermeye başladığı dikkate alındığında, aynı olumsuzluğun Türkiye’de de yaşanması kuvvetle muhtemel. Mart ayında İtalya’da virüs artışının ve ölümlerin Avrupa maçı sonrası arttığın da herkes hem fikir. Maç sonrası seyircinin iç içe alanlarda kutlama yapması İtalya’ya ağır bedeller ödetti, çok canlar gitti.  İtalya’daki gibi maç sonu görüntülerinin, olumsuz sonuçların ülkemizde yaşanmasını istemiyoruz.   

Gol sevincinde seyirci arasında mesafenin nasıl korunacağı muamma. Her taraftarın başına güvenlik görevlisi dikilemeyeceğine göre coşkulu ortamda seyircinin yakınlaşması engellenemez, mesafe korunamaz. Alt liglerde maçların oynandığı statlar çok eski ve sağlık önlemleri almaktan son derece uzak.  

Sonbaharda salgının daha da artacağı bilim insanları tarafından sürekli dile getirilirken, okullarda 21 eylülde yüz yüze eğitimin başlaması tartışılırken, TFF’nin yüzde 30 oranında  da olsa seyircili maç oynatma kararı son derece riskli. En doğrusu seyircisiz maçların devamı. TFF, kararını Bilim Kurulu’nun görüşleri doğrultusunda yeniden gözden geçirmeli.

Tamam futbol tutkunları tribünlerde maç izlemeyi, takımını yürekten desteklemeyi, slogan atmayı özlemiş olabilir. TFF’nin kararını sevinçle karşılayabilir. Ne var ki, tehlike hala varlığını gösteriyor, henüz savuşturulamadı.

Bilim Kurulu üyeleri  “Sonbaharda salgının artışa geçeceğini” sürekli vurguluyor, kurallara uyulmasını anımsatıyor. Uyarılara karşı toplumda özellikle genç yaş grubunda vurdumduymazlık, sorumsuzluk üst düzeyde. Hiç aldırmıyorlar.

Böylesi olumsuz tablo karşısında tribünlerde gerekli önlemler nasıl alınır? Alınsa bile ne denli yerine getirilir ve uyulur. Kocaman bir soru işareti.

Dediğim gibi, TFF,  bilim insanlarından ve Sağlık Bakanlığı’ndan görüş alarak, danışarak kesin kararını vermeli. Yoksa son pişmanlık fayda etmez.  

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar