Ordu
DOLAR16.8334
EURO17.6002
ALTIN980.58
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Sibel…

 Ulusoy’un, güvenli bir yolculuk için çok güzel bir sloganı vardır:

 “Her şey zamanında”!

 Evet, her şey zamanında, diyoruz da Sibel’in ölümü hiçte zamanında olmadı.

Daha yirmili yaşlarda yaşamına son verdi.

Sosyal medyada baskın bir paylaşım başladı. İlk tepkim: İşte bu ölüm zamansız oldu!

***

Kayınvalidem 5 evladından birini zamansız kaybetti. Evimize, taziyeye gelenlere sürekli söylediği: “Allah kimseye evlât acısı yaşatmasın”!

Bunu çok önemsedim. Her erken gidenin aidiyeti, dini, dili ne olursa olsun arkasından sesli ya da sessiz, evet (nasıl oluyorsa) sessiz,  söylemeyi iş edindim.

Ölüm karşısında, çaresizliğin, kabullenmişliğin, teslimiyetin ifadesiydi bu.

***

Çocuklarının iyi bir eğitim alması için ailelerin nelere katlandığını burada yazmaya kalksam, “bu da olmaz” diyeceğinizi biliyorum.

Hele hele öğrencilerimizi açlıkla sınamaya kalkmak, bırakın sosyal devleti; insanlığımızın (daha ağırını söylemek istemiyorum) en büyük ayıbıdır.

Memleketin geleceğini emanet edeceğimiz evlatlarımız onlar. Gözümüz, tüm duyularımız, ayağına taş değmesin dualarıyla sabah evden uğurladığımız, akşam eve sağ/salim dönmesini beklediğimiz çocuklarımız onlar!

***

Üniversitede öğrencileri 3,5 TL’ye sadece bir öğün yemek yiyebilecek; ikinci öğün, öğle olur ya da akşam fark etmez; 18 lira 50 kuruş ödeyecekler.  

***

Rektörlüğün bu direnci öğrencilerin yemek boykotuyla kırıldı. Ne yazık ki alınan son dakika kararı, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 3. Sınıf öğrencisi Sibel Ünli’yi geri getirmeye yetmeyecek!!! 

Üç (kız) çocuğunu İstanbul’da üniversitede okutmuş bir baba olarak, eğitimleri süresince neleri yaşadıklarımızı yazmaya kalkmayacağım.

İstanbul, Türkiye’nin en gelişkin Mega kentidir. Lise ve Üniversiteleri de bu gelişmişlikle paralel gider. Örneğin; Ankara Hukuk’u bitirenle, İstanbul Hukuk’u bitiren arasında fark vardır. Birinde yabancı dil eğitiminin olması, diğerinde olmaması gibi...  Keza, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) mezunu ile Gebze (Kocaeli) Teknik Üniversitesi, ya da Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) mezunu iş aradıklarında, tercihler İTÜ’den yanadır.

***  

Ceren Özdemir’in katli ve büyük acısı henüz belleklerde iken, bir başka nedenle de olsa hayatını sonlandıran Sibel’in ortak yanları, ikisinin de üniversite öğrencisi olmalarıydı.

Kaybımız, acımız bu nedenle büyük.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar