Ordu
DOLAR13.3273
EURO15.1055
ALTIN765.03
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

SİBER SAVAŞLARA HAZIRLANIN

Dünyada artık kara, deniz, hava ve uzay ortamından sonra yeni bir savaş çeşidi türedi: Siber savaş... İnsanoğlunun ilerlemesindeki önemli itici gücü teknolojik gelişmeler yepyeni bir sahada kullanmaktadır. Büyük bir hızla yayılıp dünyanın ''damarları'' haline gelen internet ağları taş sopayla başlayıp, sonrasında topla tüfekle gelişen ve son olarak atom bombasına kadar büyüyen dünya savaşlarını siber ortama taşıdı. Savaşları televizyondan canlı izlediğimiz gibi siber savaşları da tarayıcılarımızdan gerçek zamanlı izlemek nasıl olurdu? ABD merkezli bir güvenlik firması siber saldırı haritasını gerçek zamanlı olarak kullanıcılara sunuyor. İçinde Türkiye’nin de olduğu kırk ülkeyi kapsayan haritada saldırıların kaynağı, türü ve yönü hakkında veriler ekranda hızla akıyor.

 

Siber savaş çoğu kez bir dikkat dağıtma teknolojisi, psikolojik saldırı yöntemi olarak kullanılıyor. Ülkelerin ulusal güvenliğini askeri, siyasi ve ekonomik boyutlarına yönelik tehditleri, şehirlerin altyapı sistemlerini çökertmek kadar ileri giden saldırgan eylemleri kapsıyor.

 

Çok gelişmiş teknikler kullanılarak tasarlanmış, sistemden kendini gizleyerek ve bilgi sızdırma faaliyetleri düzenleme amacını taşıyan siber savaşlarda neler yapılabilir? Hava ve kara trafiğinin sinyalizasyon sistemleri değiştirilebilir, barajlarının kapakları açılabilir, su dağıtım sistemleri kapatılabilir, nükleer santraller hedef alınarak çalışması engellenebilir, elektronik bankacılık durdurulabilir ve ülkenin silahsız bir şekilde kaosa girmesi sağlanabilir. Ayrıca devletlere ait gizli bilgiler istihbarat birimleri kullanmadan çalınabilir. Hava kontrol sistemini etkileyip uçaklar havada çarpıştırabilinir. Uyduların düşmesi veya yörüngeden çıkması sağlanabilir. Metro, tren hatları ve trafik ışıklarının arızalanması büyük kazalara yol açabilir. Elektrik dağıtım şebekesine yapılan saldırılarda elektrikli hiçbir alet kullanılamaz.

 

İnternetin günlük hayatı kolaylaştıran yönünün ötesinde bir savaş var. Her gün milyarlarca siber saldırının devletleri, şirketleri ve insanları hedef aldığı dev bir savaş! ABD siber savaş bürosu kurdu. Siber savaşın yaklaştığını fark eden devletler tedbir telaşına düştüler. Rusya, Çin ve İran'ın aralarında olduğu pek çok ülke siber ordulara yatırım yapıyor. Siber savaşın bir kaç tuşa basarak, koca orduların verebileceği zarardan çok daha fazlasını ışık hızından bile daha etkin bir silah olarak kabul görülmeli. Ve, Türkiye milli savunmasında yeni yapılanmalara gitmesi kaçınılmaz. Türkiye'yi yönetenler son çağın en tehlikeli savaşının öneminin farkına varıp, ''dijital ordular'' dahil, çeşitli caydırıcı adımlar atmalı. Düşman her şeyimizi etkisiz hale getirmenin yolunu arıyor. Konvansiyonel silahlar ile savaşma dönemi bitti. Artık Siber Savaşlara hazır olun..!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar