Ordu
DOLAR18.81
EURO20.5508
ALTIN1160.0
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Şiddet-Korku-Panik

Bu üç sözcük yan yana geldiğinde neler olacağını kestirmek zordur.

Nitekim İzmir’de Altay-Göztepe maçının daha 15’nci dakikasında Altay taraftarlarının bulunduğu tribünden Göztepe taraftarlarının üzerine işaret fişeği atılması; bir taraftarın yararlanması; Göztepe kalecisi Ozan Özenç’e köşe direği ile saldırılması sonucu maçın tatil edilmesi; 21 kişinin gözaltına alınması; nereden bakarsanız ucuz atlatılmış bir çılgınlık!

***

Toplum değil topluluk psikolojisi üzerine biraz kafa yoranlar; bir kendini bilmezin attığı bir taşın sonucunun nelere mal olacağını iyi bilirler.

Şiddet içinde, korkuyu barındırır; korkunun sonucu paniktir. Gördüğümüz kadarıyla, tribünlerde tezahüratla başlayan taraftar çılgınlığı, daha büyük bir çatışmaya dönmeden sonlandı.

***

Bu olay bendenizi 70’li yıllara götürdü. Tribünlerde takımı lehine tezahürat yapanların arasında “farklı bir ses” ya da karşı takımı alkışlamak mümkün mü?

Başına gelecekleri peşin peşin kabullenmek zorundadır.

Bu nedenle, takım taraftarları ayrı tribünlerden maçları izler. Eğer aynı tribünde iki takımın taraftarları oturuyorsa, aralarında bir koridor oluşturulur, buraya güvenlik görevlileri dizilir.

Bazen stat içindeki taşkınlık, saha dışına sokaklara iner, önlenemez hale gelir.

Maç için il dışından gelen takımın oyuncularını stattan çıkarılıp otobüslerine binmeleri, binlerce taraftarın arasından geçmeleri sorun olur.

Stat çıkışında oyuncuların bindiği otobüslerin taşlanması, camlarının kırılması, yaralananların olması sıradan olaylar gibi görülebilir.

***

Olayların daha değil en büyüğü Rizespor ve taraftarlarının bindikleri otobüslerin Ordu merkezden geçişi sırasında taşlanmasıdır. Sanırım 1976-77 sezonuydu.  

Sokaklarda kim varsa aynı anda sahil yoluna çıktı ve eline taş alan bir fırsatını bulup otobüslere fırlattı, Vali M. Zeki Demirkıran’ın olay yerine gelmesi, güvenlik güçlerinin gayretleri tabii ki olayları yatıştırmamıştı.  

Asıl üzücü olan –birkaç yazımda da ifade ettiğim gibi- yaşlı bir adamın, yine yaşlı bir adama: “Bizimkiler, birkaçının ağzını burnunu kırmış” sözü olmuştu. Ayıptır, günahtır demesini beklerdim.

Ayrıca Rize’de Orduspor taraftarının araçlarının taşlanmasının rövanşı bu olmamalıydı.   

***

Olayların görünen yüzüne bakmakla yetinmeyip; arka planına da bakmak lazım! Ordu’daki olayın arkasında “hoparlörden yapılan bir anons vardı”.

İzmir’deki olayda ise, özel ambulansla stada sokulan işaret fişeği…

***

Diyeceğim o ki; stat içinde başlayan şiddet, stat içinde kalmıyor.

Stat dışında değişik kesimleri harekete geçirmenin bir yolu, bir işareti oluyor.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar