VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Sifonu da çekmeyelim mi hocam?!..

Bu bize bir ders olsun!.. Şu salgını atlattıktan sonra aklı başında ruh bilimcilerden oluşan bir ekip kuralım ve bu ekip, tüm gazetecileri ve bilim insanlarını bir güzel eğitimden geçirsin.

Bu eğitim seferberliği en az bir ay sürsün ki; insanlarda kaygı, endişe, depresyon nedir, neden kaynaklanır ve neye mal olur bir güzel öğrensinler...

Şaka yaptığımı sanmayın çok ciddiyim!.. Çünkü 19 Mart’ta bu virüsten ilk can kaybını yaşamamızın ardından, Hanya’yı da gördük Gonya’yı da!..

Sanki salgın dışında başka hiçbir şey yaşanmıyormuş gibi, tek gündemimiz koronavirüs oldu!..

Sabah koronavirüs, öğlen koronavirüs, akşam koronavirüs, gece koronavirüs!.. Saat başı haberlerde de, akşam başlayıp gecenin geç saatlerine sarkan açık oturumlarda da gündem hep aynı; koronavirüs!..

İlgili, ilgisiz herkes ekranda! Sanki bu konu da onlardan soruluyormuş gibi, FETÖ uzmanı geçinenler de ekranda, kamuoyu araştırmacıları da!..

Kimi bilim insanları ise, ekrana çıkmayı gündem yaratma ya da gündemde kalma fırsatına dönüştürmek istercesine bir garip davranıyorlar!..

Ne kendilerini büyük bir merak ve kaygıya izleyen insanların farkındalar, ne de edecekleri her olumsuz lafın bu insanlarda yaratacağı kaygının!

Kimileri o kadar rahat ki, bilimselliği kanıtlanmamış olumsuz haberler dahi bir çırpıda dökülüyor dudaklarından!..

Moderatörlüğü ürkütücü haberleri bir bir sıralamak olduğunu sanan bir kadın gazeteci, hiç çekinmeden koronavirüs 17 gün yaşayabiliyormuş, lafına daha sonra, sosyal mesafe 1 metre değil, 8 metre olmalıymış lafını da ekleyebiliyor!..

Bu saçmalıklardan bıkıp, kendimi filmlere, kitaplara ve yazmakta olduğum öykülere versem de, ara sıra merak edip televizyonu açmıyor da değilim.

Geçen hafta açmamla kapatmam bir oldu televizyonu. Bir bilim insanı, virüsün dışkıdan da bulaştığını, sifonu çektiğimizde dışkıdaki virüslerin havaya yayılıp tehlike arz edeceğini söylüyordu!..

Yahu hocam! Ruh bilimciler insanların kaygılarını artırmanın onları depresyona sokacağını, depresyonun da insanın bağışıklık sistemini zayıflatacağını açıklayıp dururken, böyle bir laf etmenin anlamı ne ki?

Eğer aynı evde yaşayanlardan birinde virüs varsa, sifon çekme meselesine gelinceye kadar farklı yollarla zaten bulaşmamış mıdır?!.. Yani işimizi gördükten sonra sifon da çekmeyelim mi?

Eğitim gerçekten şart. Kimi eğitimlilere hepten şart!..

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar