Ordu
DOLAR13.6197
EURO15.1671
ALTIN785.9
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

SİGARA REÇETEYLE SATILSIN

5 Kasım 2017 tarihinde yine bu köşeden ''Ordu'da sokakta sigara içmek yasaklansın'' demiştim. O vakitler ortada tabii korona virüs salgını yoktu. Yazının temel hedefi sigaranın şahsi ve toplumsal zararlarına dikkat çekmekti. Sigaracılar elindeki tütün mamulünü hareket halinde kontrol edemediğinden vatandaşa tehlike yaşatıyor. Sigara dumanının açık havada rüzgarın da etkisiyle sokakta yürüyen pasif içicilerin duman solumalarının yanı sıra, kullananın tüketiminin de azalmasına dur demekti. Parklarda oyun oynayan masum çocuklar dahil herkesin zehirlemesine engel olmaktı. Çünkü yanan bir sigara genelde çocukların yüz hizasındadır. Temiz havanın sigara içenler tarafından kirletilmesi kötü bir haksızlıktır. Hiç kimse başkasının üflediği dumanı ciğerine çekmek mecburiyetinde değildir. Yani içenin sağlığı, ama içmeyenlerin de hakları korunmalı. Ama gelin görün ki, aradan geçen bunca zamana rağmen bir arpa boyu yol alınmadı. Malum olduğu üzere pandemi nedeniyle bir süre önce bazı şehirlerin belirlenen caddelerinde sigara içilmesi yasaklandı. Ordu'da bu illerden biri.

            Bugün ise açık alanlarda pasif etkileşime uğrayan tüm bireylerin sağlık riskleri için tütünle mücadele kapsamının genişletmesi talebimi kamuoyuyla paylaşacağım. Evvela Türkiye'de  sigaraya bağlı ölümlerin veba salgını gibi yaşandığını belirtelim. Sebeplerinden biri 90'lı yıllarda yabancı sigara firmalarının Türkiye'ye sokulmasıdır. Türkiye'de daha çok sigara satmak uğruna her yolu test eden Amerikan şirketleri kendi ülkelerinde gençlere sigaranın zararlarını anlatan reklamlar yayınlıyor. Bugün ABD'de sigaranın sebep olduğu hastalıklar nedeniyle üreticilerin büyük tazminat ödemeye mahkum olduğunu bilmeyen yok. Ülkemizde her sene binlerce insanımız zehirleniyor. Niçin biz bu firmaları mahkemeye vermiyoruz? Amerika'daki bir kişi sağlığı için savaşırken biz neden sessiz kalıyoruz? Acaba Sağlık Bakanlığı hiç sigaraya bağlı hastalıkların ve ölümlerin hesabını yapmış mıdır? Bu sahadaki sağlık harcamalarının topluma ve devlete olan yükü bilinmekte midir? Turizm ve TV dizi gelirlerinin hesabını yapmaya kalkanları bu anlattıklarımın hesabını da yapmaya çağırıyorum.

            Keyif verici bir madde olan sigaranın bilhassa gençler arasındaki kullanımının azaltılması, mümkünde hiç içilmemesi için sigaraların sadece eczanelerde ve reçeteyle satılmasını teklif ediyorum. Dünyada örnekleri var. İzlanda, sigara bağımlılığını azaltmak için reçeteyle satılması yöntemine başvuruyor. Dünyada sigaranın en pahalı satıldığı ülkeler arasında ilk sırada yer alan Avustralya, tüketimi tamamen ortadan kaldırmaya yönelik hazırlanan yeni plan çerçevesinde, tiryakilerin yalnızca doktor reçetesiyle sigara erişimine izin verilmesini tartışıyor.

            Sigara önemli bir tehdit haline geldi. Bazen sevdiklerinizin hayatı sigara dumanında dağılıp gidiyor. Sağlıklı bir nesil ve sigarasız bir şehir için kararlı ve hızlı bir mücadele gerekmektedir. Buradan Cumhurbaşkanı'na ve Sağlık Bakanı'na sesleniyorum. Toplum sağlığının muhafazası için ciddi ve kararlı adım atmaya davet ediyorum. Şimdi bazıları ''sen sigara içmediğin için böyle konuşuyorsun'' diye tepki gösterebilir. Elbette haklılık payı büyük, fakat teklifimin sizin sağlığınızı düşündüğüm anlamına gelmez mi? Sigara içenlerin dumansız bir topluma geçişine yardımcı olmaya çalışıyorum. Hayatınız sigaranın dumanında dağılıp gitmesin! Sigara içmediğiniz için teşekkür ederiz efendim!

 

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar