Ordu
DOLAR15.9513
EURO16.9098
ALTIN945.20
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

SİGARAYI BIRAKTIRAN, DİYABETİ SONLANDIRAN BİTKİ

Ordu'nun üretim yeteneğini geliştirmekten başka çaresi yok. Sadece fındığa dayalı tarımın kalkınma açısından yeterli olmadığı açık. Ordu üretmeden tüketen bir kent.

Bu yazıda para hakkında size okulda öğretilmeyen iş fikrini bulacaksınız. Anavatanı Latin Amerika ülkesi Paraguay olan çalı formundaki şeker otu bitkisini anlatacağız. Diyabet hastalığı yanında hipertansiyon, obezite gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan doğal bir tatlandırıcının önemini kavradığınızda yetişmek isteyeceksiniz. Japonya ve Kore’de senelerce tatlandırıcı olarak kabul gören bitkinin tatlandırma gücü, bildiğiniz sofra şekerlerine göre 400 kat fazla. İçerisinde hiç şeker bulunmamasına rağmen tat alma hücrelerine daha fazla tatlandırıcı hissi verir. Üstelik bu kadar yoğun tatlandırma özelliğine rağmen kalorisizdir.

 

Glisemik endeksinde sıfır değerinde olmasıyla şeker hastaları için ideal bitki, 2008 yılında içeriğindeki steviol glikozidlerinin, yani yapraklarındaki tatlandırıcı unsurlar ABD Gıda ve İlaç Kurumu tarafından onaylanınca bitki dünya çapında kabul gördü. 2009'da içecek devleri Coca Cola ve Pepsi ürünlerinde kullanmasıyla bitki pazardaki yerini oldukça güçlendirdi. Bitkinin kullanım şekillerinden ilki çiğ, ikincisi ise kurutulmuş yapraklarının çay formunda tüketilmesidir. Masrafsız, fazla bakım istemeyen, saksıda bile yetiştirilen bitki ayrıca sigarayı bırakmak isteyenlerin imdadına yetişmektedir. Nikotin isteğini azaltır ve sigarayı bırakmada yardımcı olur. Ayrıca kilo almayı önlemede etkilidir. 2010'da 35 ülkede onaylanması bitkiye küresel çapta ilgi kazandırdı. 100’den fazla cinsi bulunan bitkinin ticari üretiminin neredeyse  tamamı Çin’de gerçekleşmiş durumda. Bunun nedeni Asya piyasasında ürüne olan aşırı taleptir.

         

Bitkiye dadanan bir haşere çeşidi ve hastalık yoktur. Dört ay içerisinde 40 cm yüksekliğe ulaştığında, ilk hasat için hazır hale gelmiştir. Bundan sonra üç yıl boyunca, her üç ayda bir hasat yapılabilir. Yapraklardaki şeker seviyesi en üst düzeyde olduğundan bitki çiçeklenmeden önce toplanmalıdır. İyi bir hasat yönetimi sayesinde, hektar başına ortalama, 2500 kg kuru yaprak elde edilir. Her türlü toprağa uyum sağlamasıyla ünlü bitkinin dağ yamaçlarında veya ovalarda verimi değişmiyor.

 

Bu nedenle Türkiye'nin pek çok noktasında yetiştirilmesi mümkün. Sağlıklı beslenme reçetelerinin ve yemek tariflerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan bitki, halen yoğun şekilde Antalya, Hatay ve Rize illerinde yetiştirilmektedir.

         

Beslenmede vücudun temel proteinlerinden şeker ihtiyacını karşılayan bu 'tatlı ot', tarıma yönelik iş modeline ilgi duyan, girişim fırsatlarını araştıran ve yatırım yapmak isteyen cesur girişimcilere 'anahtar' olabilecek ideal bir proje. Paraguay'daki Guarani Kızılderilileri tarafından 'Ballı yaprak' olarak adlandırılan şeker otu içecekleri tatlandırmak için kullanırdı. Pek yakında dünyada büyük bir ticaret hacmi öngörüsü yapılıyor. Son söz; Dünyada şeker hastaları ve sigara içenler tükenmedikçe, bu bitki üretilmeye devam eder.

*                                                                                             

Ordu'ya ilham olsun...

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar