Ordu
DOLAR18.6415
EURO19.5107
ALTIN1062.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Sihirli kutu kime yarayacak?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım’ın 16 Haziran’da katılacağı televizyon programına ilişkin geri sayım başladı.

İsmail Küçükkaya’nın yöneteceği programda adayların göstereceği başarı veya başarısızlık hiç kuşku yok ki 23 Haziran’da yeniden sandık başına gidecek İstanbullu seçmenin tercihini doğrudan etkileyecek. Özellikle 31 Mart’ta sandığa gitmeyen, ya da hala kararsızlığını koruyan seçmenler adayların vereceği mesajı ve vaatleri dikkate alarak bu kez oyunu kullanacak.

Pazar akşamı gerçekleştirilecek programda adayların ne diyecekleri, neleri yapabileceklerini birinci ağızdan duyacak Türkiye. Gerçi, iki aday da seçim çalışmalarında yol haritalarını açıklıyor. Ne var ki, Türkiye’nin kilitleneceği tartışma izlencesinde bunları daha net ortaya koyacaklar.

Kuşkusuz, ikisi adına çok önemli sayılacak programda olası tartışmalar, atışmalar ve ithamlar karşısında sakinliğini koruyan, ikna edici yanıtlar veren, seçmeni tatmin edici söylemlerde bulunan kazanacak.

Her iki adayın sakin yapıda olduğu, iddialar karşısında aniden parlamadığı, öfkelerine yenik düşmedikleri sır değil. Tabii bu kimliklerini programda ne denli koruyacakları doğrusu şimdiden merak konusu.

Diyeceğim, duruşu ve hitabeti ile seçmen üzerinde etkili olacak, iz bırakacak aday 23 Haziran’a da önde girer, hatta seçim kazanır.

AKP adayı Binali Yıldırım’ın televizyon programını kabul ederek ve moderatör olarak Uğur Dündar’ı gündeme getirerek özgüvenini ortaya koyması kendisine puan kazandırdı. Sakin ve esprili kişiliği ile sempati toplayabilir.  Hata yapmadan Ekrem İmamoğlu’nun mağdur algısını kırarsa programdan avantajlı çıkabilir.

Parti yönetimi de Binali Yıldırım’ın sakin, hoşgörülü ve esprili dili ile televizyon tartışmasından kazançlı çıkacağına inanıyor.

Ne var ki,  karşısında gençliği, toplumda yarattığı umut, bitmeyen heyecanı  ve dinamiği ile CHP’nin yanı sıra diğer partililerin ve seçmenlerin gönlünü kazanmış çok güçlü bir aday var.

Beş ay öncesine değin Türkiye’nin tanımadığı Ekrem İmamoğlu, söylemleri, sempatik ve hoşgörülü yaklaşımı, herkesi kucaklayıcı tavrı ile siyasetin en önemli figürü haline geldi. Adeta kendini Türkiye’ye sevdirdi, gönlünü kazandı.

Mazbatası elinden alınmadan önce 18 günlük Belediye Başkanlığı dönemindeki kararları, önerileri ile yeniden seçilmesi halinde yapacaklarının ip uçlarını verdi.

Son günlerde kendisine yapılan akıl dışı suçlamalar gücünü daha da artırdı.  Rum, Pontus gibi irite edici karalamaların oy için nelerin yapılacağı adına son derece düşündürücü. Aslında, bu tip karalamalar Ekrem İmamoğlu’nun bırakın zayıflatmayı, aksine daha güçlendiriyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan sevgisinden ötürü her seçimde ezici çoğunlukla AKP’ye oy veren Karadeniz halkı bile isyan etti “Rum”, Pontus” karalamalarına. Ordu’da yaşanan VİP olayı üzerinden Ekrem İmamoğlu’na yüklenmeler de artı puan getirmedi. Bu denli akıl tutulması, gözü dönmüşlüğü anlamak olası değil.

Kürt oylarını alabilmek için yapılan açıklamalar ve konuşmaların da tabanda karşılık bulmadığı, Binali Yıldırım’a getiri sağlamayacağı görünüyor. 

Öyle hiç kolay lokma değil İmamoğlu. Hala anketlerde önde olduğu göz ardı edilmesin.  

Bir yanda yılların deneyimli siyasetçisi Binali Yıldırım, diğer yanda siyasete yeni bir renk ve heyecan katan, önemli figür haline gelen Ekrem İmamoğlu.

Bakalım 16 Haziran akşamı sihirli kutu kime yarayacak?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar