Ordu
DOLAR18.6455
EURO19.6842
ALTIN1078.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Sıkı pazarlık

Yerel seçim adayları açıklanırken, kuşkusuz gözler İstanbul’a çevrildi. 

Aslında, AKP dışında CHP ile İYİ Parti’nin Ankara, İstanbul ve İzmir adayları da merak ediliyor. Ankara’ya Mehmet Özhaseki, İzmir’e de Nihat Zeybekci’yi aday gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul için Binali Yıldırım ismini ertelemesi kafalarda soru işareti oluşturmuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Başbakanlık görevinin ardından TBMM Başkanı olan Binali Yıldırım’ın İstanbul adaylığına ilk başlarda soğuk yaklaştığı aşikar. Kendine danışılmadan ilçe Belediye Başkanları ile İBB Meclis üyeleri adaylarının belirlenmesine hayli içerleyen Binali Yıldırım’ın Erdoğan ile yaptığı baş başa görüşmenin ardından adaylığa olumlu yaklaştığı belirtiliyor. Ayrıca Başbakanlık ve TBMM Başkanlığı görevinde bulunmuş Binali Yıldırım’ın İBB Başkanı seçilmesi halinde protokolde valinin bile gerisinde yer alacak olmasını kabul etmediği, bundan ötürü adaylık teklifine olumsuz yaklaştığı epey konuşulmuştu. Yıldırım’ın seçilmesi durumunda Cumhurbaşkanı Yardımcılığı’na atanacağı, böylelikle protokolde yine ön sırada yer alarak sorunun giderileceği vurgulanıyor.

İyi güzel de Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak Erdoğan’a, Belediye Başkanı olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya karşı sorumlu olacak Yıldırım’ın bu durumu iki başlı görüntü vermez mi?  Hem yasalarda kişiye özgü düzenleme gerçekleştirmek ne denli etik olur?

Son yaşananlardan sonra Erdoğan ile Yıldırım arasında gerçekleşen görüşmede İstanbul üzerine sıkı pazarlıklar yapıldığı anlaşılıyor. Zaten görüşme sonrası AKP çevresinde Binali Yıldırım’ın önümüzdeki günlerde İstanbul adayı olarak açıklanacağı ifade ediliyor. Kuşkusuz,   Yıldırım istediğini almış olacak ki İstanbul adaylığına yeşil ışık yaktı.  Binali Yıldırım ile İstanbul’u kazanacağına inanan Erdoğan da kazan-kazan düşüncesiyle hareket ederek ödünler vermiş olabilir.

Üç büyük ilde AKP adaylarını destekleyeceğini açıklayan MHP’yi dışarıda bırakırsak diğer muhalefet partileri CHP ile İYİ Parti hala sessizliğini koruyor. Ankara, İstanbul ve İzmir’de işbirliğine yönelik arayışlarını sürdüren iki partinin bundan sonra nasıl tavır alacağı tabanlarında merak ediliyor.

Ankara’da Mansur Yavaş’ın ortak aday çıkarılması hayli seslendirilse de Meral Akşener,  Başkent’te Yavaş’ın adayları olmasını, CHP’nin de destek vermesini ısrarla savunuyor. Ne var ki CHP’nin Ankara’da aday çıkarmaması söz konusu değil. Eğer iki parti yöneticileri üç il için ortak aday veya birbirlerinin adaylarını destekleme yönünde uzlaşırsa bu kez AKP’nin işi, özellikle Ankara ve İstanbul için hiç de kolay olmaz. Tabii CHP ile İYİ Parti arasında süren pazarlıklar olumlu sonuçlanırsa dediğim geçerli olur. Öyle görünüyor ki, önümüzdeki günlerde CHP, İYİ Parti, hatta Saadet Partisi arasında sıkı pazarlık sürecek.

Aslında adayların bir an önce açıklanıp çalışmalara başlaması gerekiyor.  Dört ay gibi bir sürenin kaldığı yerel seçimlerde ne kadar geç kalırlarsa, seçmene kendini tanıtmada, projelerini anlatmakta da o kadar gecikirler. Hem önümüz kış. Olumsuz hava koşullarında bir adayın köy köy gezmesi  hayli zor olacak. Demem o ki, ne kadar erken adayınızı açıklarsanız o kadar erken yol alırsınız.

Bu arada AKP’nin Samsun adayının eski bakandan oluşması sanırım teşkilatlarda sıkıntı yarattı . Özellikle Yusuf Ziya Yılmaz’ın ardından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na atanan Zihni Şahin’in aday gösterileceği beklentisi vardı kentte.

Yerel basından izlediğim kadar eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir’in aday gösterilmesi partililer kadar seçmen de sinerji yaratmadı.  Samsunlular “Zihni Ağabey” sloganının hayata geçirilmesin bekliyorlardı. Kent ve partililer üzerindeki olumsuzluğu Mustafa Demir bakalım nasıl giderecek?

Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in AKP’nin Ordu adayı olarak gösterilmesi kentte  tepki ile karşılanmadı. Mülayim bir yapıda olan Hilmi Güler’in başvuruda bulunan diğer aday adaylarına göre seçmenle daha sıcak iletişim kurabileceği, bunun da partiye oy kazandıracağı vurgulanıyor. Yani Hilmi Güler tercihinin doğru olduğu ortaya çıkıyor.

Nerede CHP’nin, İYİ Parti’nin ve diğerlerinin Samsun ile Ordu adayları? Hala arayıştalar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar