Ordu
DOLAR15.5436
EURO16.2607
ALTIN911.35
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Sil baştan

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı, maskeleri attık.

Rusya/Ukrayna savaşı 20 günü doldurdu.

Kovid-19’u konuşmuyoruz. Ölen ölür kalan sağlar bizimdir.

Keza Rusya/Ukrayna savaşını da… Bize dokunmayan yılan bin yaşasın!

Bize yeni bir gündem lazım…

Önümüzdeki yıl (erken ya da zamanında yapılacak) bir seçim var…

Bundan bir önceki seçimlerdeki seçim kanunu ile seçimlere gidersek Meclis’teki çoğunluğu kaybetme korkusu.

İktidar partileri olarak, tez elden yeni bir seçim kanunu hazırlayıp Meclis’e getirmemiz lazım.

Nitekim dar bölge mi, yoksa geniş bölgemi mi olması gereken bir seçim kanunu derken, Cumhur İttifakı (AKP/MHP) D’Honds seçim sistemine atıfta bulunarak bir seçim kanunu taslağını Meclis’e sundu. Önce komisyonlarda görüşülecek yeni seçim kanunu sonra Meclis genel kuruluna getirilecek.

AKP/MHP çoğunluk oylarıyla yeni seçim kanunun kabul edileceği bugünden düşünülmüş olacak ki; başta Millet İttifakı’nın altı birleşeni olmak üzere tüm muhalefet cephesinden sesler yükseldi. Uzman görüşleri yazılı ve görsel medyada yer almaya başladı.

***

Değerli Okur;

1950 seçimleri (C)HP’nin hazırladığı, çoğunluk sistemine dayalı bir seçim kanunu idi. Demokrat Parti’nin iktidarı kolay almasını sağladı.  

Şimdilerde pek hatırlanmaz. Bir ilde örneğin Ordu’da 8 milletvekili mi seçilecek, 100 bin oy alan hiç milletvekili çıkaramıyor; 100 bin 1 oy alan 8 milletvekilini Meclis’e gö-tü-rü-yor-du!

1960 darbecileri, bu seçim kanununu rafa kaldırdı. Kurucu Meclis’e yeni bir seçim kanunu hazırlatıldı. Yeni seçim Kanunu Nispi Temsil esasına göre hazırlanmıştı. Örneğin, 1965 milletvekili seçimlerinde yüzde 3 oy alan Türkiye İşçi Partisi TİP, TBMM’ye 15 milletvekili sokmayı başarmıştı. Başarmıştı diyorum; batı hayranı sağ partilerin arasında, sol bir sesin daha fazla çıkmasına tahammülleri yoktu. İlk fırsatta artık oyların ilden ile taşınmasına son verildi.  Seçim Kanunun’da yeni düzenleme ile aynı miktarda oy almış olsa da TİP, TBMM’de, 2 milletvekili ile temsil hakkı kazandırmıştı.

12 Mart askeri darbesi, onu itti, bunu getirdi sonuç değişmedi. Sağ partiler hep iktidar oldu. Solu olmayan, “ortanın solu” bir/iki parti mecliste tüm solu temsil ediyordu. 

12 Eylül askeri darbesi sonrası daha da katmerli bir seçim kanunu getirildi. Yüzde 10 barajı 12 Eylül askeri darbecilerin ürünüdür. Küçük partileri tamamen meclisten dışlamak, ABD’deki gibi iki partili bir kulvarda siyasetçileri yarıştırmaktı. Merkez ve merkezden sağa doğru tüm partiler o gün bugün Meclis’tedir, ve iktidardır.

***

 Uzatmayalım, akşama sabaha yeni seçim kanunu Meclis’ten AKP/MHP oylarıyla geçecek.

Cumhur İttifakı (AKP/MHP)  bu yeni seçim kanunu ile kimine göre 15, kimine göre 30 milletvekili daha fazla çıkaracak(mış)!..

Bakalım, evdeki hesap çarşıya uyuyor mu?

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar