Ordu
DOLAR13.6551
EURO15.5186
ALTIN783.56
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

SİLAHLARA VEDA

          'Teksas’a döndük', silahlar toplansın teklifinde bulunuyorum. İkna yöntemiyle olmaz, bütün silahlar güvenlik güçleri marifetiyle toplanması gerekir. Cinayetle sonuçlanan şiddetler genellikle silahlarla gerçekleşiyor. Bir bakın etrafınıza. Şiddet her yerde! Televizyon haber bültenlerinde, gazete sayfalarında en çok izlenen dizilerde, internet sitelerinde, bilgisayar oyunlarında.  Yolda, evde, işte... Neredeyse ülke nüfusunun yarısı silahlanmış durumda. Hepimizin gözüne çarpan bir şiddet artışı ile karşı karşıyayız. Bu ne hal! En ufak tartışmada  sorunu silahla çözmede arayanlar var! İş çığırından çıkmış durumda. Kimi meraktan, kimi korunmak bahanesiyle orantısız şekilde silahlanıyor. Bu iş nereye varacak?

          Şenliklerde, düğün kutlamalarında, asker uğurlamalarında, maçlarda sevinç ve     üzüntüsünü silahla havaya ateş ederek gösteren magandaların davranışları en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Kanun koyucu, silaha gereksinim duymayan çatışmasız, ateşsiz toplum                  projesi üretmelidir. Birisini vurmak hiç oyun olabilir mi? Neden bir çocuğa oyuncak silah satılır?                  Ve neden aileler alır? Daha kaç haber duyacağız 'Babasının silahını oyuncak sandı, kardeşini vurdu' türünden. Oyuncak silah çocuğu etkiliyor. Bunu araştırmalar da gösteriyor.                          Çocuğun eline testere verirseniz kesecek eşya arar. Bir oyuncak da olsa silah çocuğun oyununda saldırganlığa davet eder. Bu, çocuğa silahın uyuşmazlıklara bir çözüm yolu olarak var olduğu bilincini aşılamak demektir. Oyuncak ve oyun, ileri yaş için bir hazırlık, bir öğrenim dönemidir. O nedenle sadece şiddet içeren oyuncaklar almamakla yetinmemeli, oyuncak dükkanlarından şiddet yanlısı tüm araç gereçleri kaldırmalıyız. Oyun eğlenmektir, öğrenmektir, yaratıcılıktır.

          Şüphesiz her silah taşıyanın adli vakaya karıştığı söylenemez. Fakat, silah taşımak başlı başına bir tehdit ve tehlike unsurudur. Silahlananların çoğu bir kargaşada şiddet dalgasından korunma ve kendi “adaletini sağlama” dürtüsüyle elini beline götürüyor. Aklın bittiği ve sustuğu yerde son kararı silah veriyor! Silah edinilmesine ve kullanılmasına kısıtlama getirilmesi şart! Teşvik var, cezalar caydırıcı değil, insanlar etkileniyor; prosedür kolay.

          Şiddet içeren diziler, bilgisayar oyun ve programları bireysel silah satışını destekliyor. TBMM ateşli silahların dolaşımdan kaldırılmasını gündemine almalıdır. Resmi verilere göre, silah artışı silahla işlenen cinayetlerin sayısını da artırdı. Her yıl silah satışlarının yüzde dörtlük artış sağladığı Türkiye'de, en çok satılan uzun namlular olurken, ikinci sırada tabancalar yer alıyor. Ve sonuç: Duvarda asılı bir silah varsa sonunda mutlaka patlar...

*

Gelecek nesilleri sevgiyle büyütmek adına!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar