Ordu
DOLAR13.3352
EURO15.126
ALTIN765.85
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

ŞİLİ'DEN ALINACAK DERS

        3 Ekim 2012, Santiago... İnsanda karşı konulmaz bir yürüme isteği uyandıran,  sıvaları çatlamış metruk evlerin yorgun cephelerinden sarkan çamaşırların gölgelediği, nemli yollarda sokak lambalarının yılgın ışıklarını ezerek otele ulaştım. Sarı yaprağa kırmızı kalem dokunur gibi kuşların göğe yol çizdiği, iri taneli yağmur damlaların yapraklara kedi mırıltısı tınısı bıraktığı müthiş bir 'cennet'.

          O vakitler Konya'da yerleşik ofis mobilyası fabrikasındayım. Ziyaretin özü, 400 yapı market zinciri Sodimac firmasıyla şahsımdan evvelki döneme ait ayıplı mal satışındaki hatayı telafi etme randevusuydu. CEO, geniş alnına düşen perçemini 'demir parmaklık' eliyle geriye bıraktıktan sonra, karşı karşıya gelen iki düzenli ordu gibi hiddetli kaşlarını çatarak: ''Şirketinizden aldığımız ürünlerde kusur, ambalajlarda bozukluklar nedeniyle devasa sorunlar yaşadık. Bazılarını tamir etsek de büyük çoğunluğunu ürünleri dağıttığımız şubelerden toplattık.'' dedi. Kesik bir nefesten sonra sözlerini şu buğulu ifadeyle bitirdi: ''Kayseri'den elektrikli ısıtıcı ve Denizli'den traverten dahil üç Türk firmasından aldığımız ürünlerden zarara uğradık. Tarifsiz pişmanlık yaşadık ve Türk firmaları ile aramıza derin bir mesafe koyduk.'' Greyfurt gibiydi toplantı... Ağza alındığında önce hoş tadı karşılardı sizi sonra yerini ekşiye bırakırdı. Odayı terk ederken tıpkı boyundan boğazlı kazak çıkarır gibi bir sıkıntı bıraktı bedenimde!                                                                                                

          Güven, müşterinin satın-alma davranışına ve iş hacmine zemin oluşturan, marka değerinizi üst düzeye çıkaracak bir kültürdür. Bir ürünü ya da hizmeti ihtiyaç noktalarına doğru yönlendirebilme, müşterinin sipariş kararını etkileyici yardımcı noktalara temas etmelidir.                  Mesele sadece bir yabancıya ürün satmaktan ibaret değildir. Güvensizlik şüphesi firma, sektör,                  şehir ve ülke imajıyla da güçlü bağlantısı vardır. 

          Ustaca hazırlanmış bir web sitesi, üzerinde sabit telefon numarası görünmesi, yazılı ve görsel mecralarda resmi otoritelerce onaylanmış patent tescili, kalite sertifikası, denetim raporları gibi belgeleri yayınlamanız müşteri adayının endişe uçurumlarını kapatmaya, aklındaki soru işaretlerini silmeye yetmeyebilir. Müşteriniz en değerli ortağınızdır. Müşteriye ürün değil 'değer' sunmak gerekir. Çünkü müşterinin belli bir ürünü seçme nedeni aslında, o ürünün kendisi kadar, müşteriye sunduğunuz farklılıktır.

          Müşteri, ürün veya hizmetin satış sonrası vaat ve garantilerini bilmek ister. Müşteriye her zaman yanında olduğunuzu hissettirmeniz kurumun ciğerlerine oksijen taşıyan pazardaki en önemli dinamik gücüdür. Ticarette 'müşteri' kavramı, sadece nihai ürünü gönderdiğiniz bir kullanıcı değil, gelecekteki ürününüzü tasarlayan bir 'ortaktır'. Dolayısıyla müşteri ile gönül bağı kurmaya yönelik çabalar, müşterinizin kültürünün hangi değerleri taşıdığı, davranış biçimleri, pazarlıklı sürecini etkileyecek birçok detayın sizi beklediğini bilmelisiniz.

*

Ağaçtan meyve bekliyorsan dalını, müşteriden sipariş bekliyorsan güvenini kırma!

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar