Ordu
DOLAR18.6474
EURO19.6789
ALTIN1078.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Simit parası…

Ücretsiz izin ödeneğine zam yapılacakmış. Ama ne zam!

Meclis’e sunulan torba yasa tasarısına göre,  ücretsiz izne çıkarılan işçiye halen günlük 47.70 lira olarak ödenen destek tutarı 50 liraya çıkartılacak. Aylık ödenek de 1420 liradan 1500 liraya yükseltilecek. Yani günde 3 liradan düşük, ayda ise 80 lira fazla para geçecek  ücretsiz izne çıkarılan emekçinin eline. Bu para ile 1 ay geçinmeye çalışacak korunaksız işçi. 

Dayanılmaz hayat pahalılığının her yanı sardığı şu ortamda emekçiye reva görülen zam komik olduğu kadar son derece düşündürücü ve rencide edici. Ancak bir simit alınır. Gerçi bazı illerde simit bile alınamaz ya.

Bilindiği üzere 31 Mart’ta sona eren kısa çalışma ödeneğinin ardından ekonomik olarak zorlanan esnaf ve diğer işverenler ücretsiz izin uygulamasına can simidi gibi sarıldı. Henüz verileri açıklanmayan 31 Mart sonrası ücretsiz izne gönderilen emekçi sayısının arttığı sır değil. Kuşkusuz önümüzdeki günlerde sonuçlar ortaya çıkacak. Eğer uzatma kararı alınmazsa ücretsiz izin uygulaması da 17 Mayıs’ta sonlanacak. Ondan sonrası Allah kerim.

Meclis’e sunulan torba yasa taslağında ayrıca genelde yiyecek ve içecek sektöründe çalışan, hiçbir yardım almayıp ücretsiz izne çıkarılacak 3 milyon kişiye de günlük 50, aylık 1500 lira nakdi yardım ödenmesi öngörülüyor. Yanı sıra, Ramazan ayı boyunca kapalı olup  sadece paket servis yapacak yiyecek ve içecek sektöründeki işyerlerinde mart ayında sigortalı çalışan ve nisan ile mayıs aylarında  ücretsiz izne gönderilmeyen, yani çalışmaya devam edenlerin işçi ve işveren sigorta primleri devlet tarafından karşılanacak. Bu kişiler adına toplam 1341 liralık sigorta primi İşsizlik Sigortası Fonu’ndan SGK’ya ödenecek. Salgının sönümlenmemesi, işyerlerinin kapalı olması durumunda iki aylık ödemenin sonunda ne olacak emekçilerin geleceği?

Hiç kuşku yok ki, salgın en büyük darbeyi yaşamını yitiren ve ağır hasta olanların yanında ekmeğini, aşını yitiren emekçiye vurdu.  Salgını fırsat olarak değerlendiren bazı işverenler kamuoyunda “Kod-29” olarak bilinen uygulama ile işçiyi kıdem tazminatı ödemeden kapının önüne koydu. 4857 sayılı iş yasasının 25.maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “ Ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davrandığı” gerekçesiyle on binlerce işçi işten çıkarıldı. Bu uygulamadan ötürü 2020 yılında 177 bini aşkın emekçi bir anda işsiz kaldı, kıdem tazminatını alamadı. Yargı yolu da kapalı olan bu konumdaki işçi büyük mağduriyet yaşadı.

Kamuoyundan ve sendikalardan gelen tepkiler üzerine  SGK, Kod-29 uygulamasında değişiklik yapıldığını açıkladı. Ayrıntıları netleşmeyen değişiklik iyi niyetli yaklaşım olsa bile salgında oldukça yaygınlaşan, emekçiyi haksız şekilde vuran ucube uygulamanın sonlandırılması gerekiyor. Çünkü  bu maddeye sarılarak kolaylıkla işçiyi kapının önüne koyabiliyor bazı patronlar.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar