Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Singapur Örneği 

Sayın okur,

Hemen celallenmeyin, lütfen bir saniye dinleyin…

Dünya (dağıtım) devi Amazon, Singapur’da “bismillah” deyip geniş bir satış ağı kurdu. 

Satış stratejisi şöyle: Siz, imalatçısınız; ürününüzü 20 dolara satabileceğinizi söylüyorsunuz, bir başka imalatçı da aynı ürünü yapıyor ve sizden bir dolar daha ucuza satacağını söylüyor. Bu sayıyı 100’e çıkarın, beklemediğiniz bir rekabet ortamı fiyatı hızla aşağı çekiyor, zararına imalatınız ürünü satmak zorunda kalıyorsunuz. 

Peki, Amazon’un bu satıştan kârı nerde?

Anlayacağımız şekilde yazalım: Kardeşim, aynı ürünü imal eden şirketlerle rekabete sen girdin, zararına satışın Amazonu bağlamaz;  sattım mı, sattım! Satıştan alacağım parayı bilirim… 

*** 

Peki, Singapur-Amazon örneği nereden çıktı?

Şuradan çıktı. 

Singapur, Amazon için tam bir “pilot” dağıtım ülkesi oldu. Singapur’da korona virüs salgını nedeniyle sokağa çıkmak yasaklandı. Yasak  “beni bağlamaz” deyip sokağa çıkana 1600 (Singapur) doları ceza kesildi.  Tekrarını deneyenlere ise ceza 9 bin dolar! 

Singapur’daki sert önlemler, evlerine kapananların imdadına Amazon koştu. Halkın günlük gıda ve diğer gereksinmelerini -çok hızlı bir dağıtım ağıyla kapılarının önüne koydu. 

*** 

Buradan, şuna gelmek istiyorum:

İzlediğim TV. Kanalında bir bilim insanı, ekrana 5 sıralı bir örnekleme şaması koydu ve oradaki rakamları okumaya başladı. İlk sırada sokağa şu kadar yurttaşımız çıktığında virüs şu kadar kişiye bulaşıyor, şu kadarı ölüyor. İkinci sıra, üçüncü sıra, dördüncü sıra ve beşinci sıra…

Sokağa çıkan sayısında kademeli bir düşüş olduğunu görüyorsunuz… 

Sonunda, sokağa çıkan insan sayısı azaldıkça, virüsün bulaşma sayısında da, ölümle sonuçlanan vakalarda da o kadar düşüş oluyor. 

Başta, üç bin yurttaşımız ölecekti… Sokağa çıkan sayısı yok denecek kadar azaldığında, bu sayı Singapur örneğinde olduğu gibi 3 kayıpla (evet, 3 kayıpla) sonuçlanıyor. 

Demek ki; ceza caydırıcı… Singapur sokağa çıkma yasağını katı bir şekilde uyguladığı için korona virüsü salgından en az kayıpla kurtuldu.  

***

 

Türkiye, korona virüsü salgınını en az kayıpla atlatmak istiyorsa (ikna ile mi, ceza ile mi) daha sıkı önemler alması lazım. 

 

Sağlıklı kalmak, bir süreliğine bizi, kapalı kapılar arkasında kalmaya zorluyor. Günlük ihtiyaçlarımızın temini konusunda ise, Amazon gibi büyük bir dağıtım ağından yoksunuz…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar