Ordu
DOLAR12.6933
EURO14.3615
ALTIN733.07
Çetin GÜMÜŞ

Çetin GÜMÜŞ

Mail: [email protected]

SINIFTA KALDIK

Korona virüs nedeniyle haftalardır evde kal çağrısı yapıldı, sosyal mesafe kuralı hatırlatıldı, maske takma zorunlu hale getirildi. Cuma akşamına kadar başarılı gittiği de söylenebilirdi ancak Cuma akşamı ne yazık ki ortaya çıkan görüntüler sınıfta kaldığımızı gösterdi.

       3 Nisan akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ordu İlinin de içinde bulunduğu 30 Büyükşehir ve Zonguldak İline araç giriş ve çıkış yasağından sonra, 10 Nisan Cuma akşamı saat 22.00’da İçişleri Bakanlığı Genelgeyle hafta sonunu kapsayacak 48 saatlik 30 Büyükşehir ve Zonguldak ilinde sokağa çıkma yasağı kararını açıkladı. Bu kararı Ordu’da ve diğer 30 ilde duyan vatandaşlar genelgenin içeriğini beklemeden panik havasıyla savaş çıkacakmış gibi açık olan market, fırın ve akaryakıt istasyonlarına sigara, ekmek, su, diğer gıda ihtiyaçlarını almak için adeta akın etti. Yaklaşık 1 saat sonra genelgenin içeriği belli olduğunda eczane, fırın, akaryakıt istasyonları, su satan ve diğer belli işyerlerin açık olabileceği açıklandı. Haftalardır alınan tedbirleri yok sayarak maskesiz ve sosyal mesafe kuralını hiçe sayarak iç içe alışveriş yapan ve sıraya giren vatandaşlarımız başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere bütün sağlık çalışanlarının emeklerinin çöpe atıldığını gördük. Virüs çıktığından bu yana mücadele eden sağlık çalışanları günlerdir adeta kürekle kar temizlerken, çığ düşmüş gibi oldu.  Belki devlet yetkilileri bu kararını daha erken bir saatte açıklasa vatandaşlarımız ihtiyaçlarını daha hazırlıklı ve kurallara uygun yapabilirdi. Korona virüsünün Cuma akşam ki görüntülerden sonra katlanarak artmaması mucize olur. 2 gün evdeki mevcut yiyeceklerle herkes idare edebilirdi açlıktan ölmezdi. Üzüm hoşafı içerek savaşıp Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlayan atalarımızın adeta kemiklerini sızlattık. Görüntüleri izleyenler İbn-i Haldun’un “Kıtlık zamanlarında insanları açlık değil, alışmış oldukları tokluk öldürür” sözünü hatırlattı. Evinden 48 saat çıkmayıp evinde kalacak bir kişi nasıl bir kafaya sahip gidip akaryakıt istasyonlarından aracına akaryakıt alıyor ya da alışveriş yapmak için gittiği marketten sadece Şölen markasına ait Luppo denen çikolatalı sandaviç ürünü alan vatandaş o kalabalık sıraya girdiği merak konusu oldu. Öyle ki internette en çok aranan kelime Luppo oldu. Cumartesi günü fırınlar mahallelere araçlarıyla servis yaparak yaşanan paniğin yersiz olduğunu gösterdi. Ordu Valiliği veya Altınordu Kaymakamlığı saat 01.30 gibi nöbetçi olacak akaryakıt istasyonlarını ve veteriner klinik listelerini açıkladı.

       Birde malum Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta market, eczane ve diğer mecralarda maske satışını yasakladı. Henüz e-devlet üzerinden ücretsiz maskeler henüz vatandaşa ulaşmadı.  Ordu Valiliği ve Ordu Büyükşehir Belediyesi görevlileri market ve akaryakıt istasyonlarını maskesiz vatandaşı içeri almamaları konusunda uyarıyorlar aksi halde ceza keseceklerini belirtiyorlar. Ancak şuan her yerde satışı yasak olan maskeyi vatandaş ve işyeri sahipleri nasıl temin edeceği konusu belirsiz bir şekilde duruyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar