Ordu
DOLAR18.6349
EURO19.5075
ALTIN1052.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Sınıfta kaldılar…

Ana akım medyanın eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasını saatlerce görmemesi kamuoyunu aydınlatma görevi adına çok kötü bir sınav oldu.

Pazar gecesi saat 19.00 sularında instagramdan istifasını paylaşan Berat Albayrak’ın açıklaması, gecikmeli de olsa muhalif medya tarafından okurlara duyuruldu. En çok tiraja sahip olduğunu, izlendiğini ve sosyal medyada takip edildiğini savunan hükümete yakın ve ana akım medyada bu konuda saatlerce ne bir haber ne bir görüntü ne bir paylaşım yer aldı. Oysa, ekonomide sıkıntılı günler yaşandığı, döviz ve altının rekor kırdığı bugünlerde Hazine ve Maliye Bakanı’nın istifası ne olursa olsun haberdir. Hem de çok önemli haberdir. Eğer, kuşku duyuluyorsa “iddia ediliyor, öne sürülüyor” gibi yuvarlak ifadelerle böylesine önemli haber, dünyanın neresinde olursa olsun kullanılır, kamuoyu bilgilendirilir. Gece haberi kullanmadıkları gibi ertesi gün de (pazartesi) görmediler, sayfalarında ve ekranlarında yer ver vermediler. Kısaca, bu ilginç tutumlarıyla sınıfta kaldılar.

 Cumhuriyet, SÖZCÜ, BirGün, Yeniçağ, Milli Gazete ve hükümete yakınlığı ile bilinen Türkiye gazeteleriyle, FOX TV, HALK TV, TELE 1, KRT ve HaberTürk TV’nin dışında kalanlar “görmedim, duymadım, konuşmadım” diyerek Üç Maymun’u oynadı. Muhalif medya görevini başarıyla gerçekleştirerek Türkiye’yi bilgilendirdi. Olması gereken de buydu.

Ana akım medya görevini aksattığı gibi, okur ve izleyicilerini önemli gelişmeden  yoksun bıraktı. Hükümet tarafından yapılacak resmi açıklamayı beklemeyi yeğlediler. 27 saat sonra Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan duyurunun ardından salı günkü gazetelerinde önemli haberi gördüler. Ne var ki, o haber elde patlayan bayat haberdi. Çünkü görevini eksiksiz yerine getiren muhalif medyadan olup biteni çoktan öğrenmişti kamuoyu. Berat Albayrak’ın istifası ile 2 günde gelişen olaylar aslında medyanın içinde bulunduğu durumu çok iyi özetliyor.

Berat Albayrak’ın istifası beklenen gelişmeydi. Günlerdir Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde değişiklik yapılacağı konuşuluyor, yazılıyordu. Koltuğunu yitirecek bakanların başında da Berat Albayrak’ın geldiği belirtiliyordu. Bunu gören Albayrak, istifa etti.

Ekonomide işlerin iyi gitmediği, hayata geçirilen önlemlerin dar gelirli milyonlarca insanın sorununa çözüm sağlamadığı, sağlayamayacağı görüldü. Bir yanda döviz ve altın aşırı yükselirken diğer yanda gariban halkın cebi boşalıyor, satın alma gücü düşüyordu. Hele, dolardaki artış karşısında Albayrak’ın, “Ben işin o tarafına bakmıyorum. Çok da ilgilenmiyorum. Dolar bu yükselir de düşer de “ sözleri kamuoyunda büyük tepki toplamıştı. Ne önlem alınırsa alınsın ekonomideki yangının ateşi bir türlü söndürülemedi. Ve beklenen son pazar gecesi gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanan Lütfü Elvan kabinenin yabancısı değil. Daha önce iki kez bakanlık yapmış bir siyasetçi. Ondan beklenen inim inim inleyen halkın temel ekonomik sorununa ivedi çözüm bulması. Umarım başarılı olur. Ha, ABD’nin yeni başkanı olan Joe Biden ile aynı okuldan mezun olduğunu da belirtelim.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar