Ordu
DOLAR13.6197
EURO15.1671
ALTIN785.9
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Sıra MİLLETDÜZÜ’nde  

Ordu’nun (şimdi Altunordu) ilk camilerinden biri Acısu Deresi kenarındaki Kirazlimanı Mezarlığı içindeydi. Önce Hayvan Kesimevi oraya yapıldı. Arka alanda da -küçük bir bahçesi olan- tek katlı Yeşilordu İlkokulu vardı. Önce okul zamana yenik düştü, Okul Müdürü Fahri Bey Zaferi Milli Mahallesi’ndeki Cumhuriyet İlkokulu’na atandı. Hem sınıf öğretmenim, hem okul müdürüm oldu.

Acısı Mezbahası’nda ise uzun yıllar hayvan kesimi yapıldı, taa ki Melet Irmağı kenarına yeni  ve modern bir Mezbaha yapılana kadar…

Okul ve Mezbahanın kaldırılmasından sonra Kamuya ait bu alan boşaltılmış oldu. Önce küçük parseller yapılarak denize nazır binalar yapıldı. Yol 5 metre genişliğinde olduğu için planlanan alanda kat yüksekliği 2 kat ile sınırlı kaldı. Yoldan cephe almayan, deniz kenarına yakın yapılan birkaç bina ise imara uygun bulunmayarak (sonradan) yıktırıldı. Belediye, işte bu boşaltılan alana Belde Otelini yaptı. Belde Otel özel bir şirkete kiraya verildi. İşletmecisi daha sonraları park alanına yakın Selvi ağaçlarının bir bölümünü (Vali Ali Kaban’a göre, diplerine beton dökülerek) yok etti. Orada, modern bir konferans ve düğün salonu yapıldı.

Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Belde Otelini sattı. Otel ve Konferans salonu yıkıldı yerine çok katlı Belde Evleri inşaatı başladı. İnşaatta katlar yükseldikçe satış ofisleri kuruldu, billboardlara lüks dairelerin satış ilanları asıldı.

Sonuç: Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler başkan seçilir seçilmez “Kentsel Dönüşüm” adı altında özel imar alanı çıkarılan bu yeri yok hükmünde saydı ve Belde Evleri için yıkım kararı çıkardı. Tabii, “yapın!” ruhsatı veren Belediye’ye karşı açılan büyük bir tazminat davasının sonucunu da göze alarak…

***

Sıra Tahıl Pazarına gelmişti.  Yapmayın etmeyin dendi, yazıldı çizildi. Açın gazete arşivlerini o günlerde neler yazıldığını, çevreye duyarlı olanların neler dediğine bakın…

…Ve bugün Tahıl Pazarı tarihi kimliğine yeniden dönme hazırlığında… Projeyi görmedim. İnşallah yanlış bir imalat yapılmaz!

***

Yukarıda da dediğim gibi; şimdi sıra MİLLETDÜZÜ’nde!

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Atik Ali Paşa Camii arkasını boşalttı. Bugün, Tarihi Selimiye Hamam’ına kadar uzanan bir meydan kazanıldı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yerinden ettiği esnaf, tabii o günkü belediye başkanı Fikret Türkyılmaz, “gelin MİLLETDÜZÜ’ne!” çağrısına uydu. Camii arkasını boşalttı. Bugün o esnaf belediyenin kiracısıdır. Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, kiracıları ile bir masaya oturur mu, oturmaz mı?

Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler’in de yapabileceği çok iş var. Bir defa  oradan çıkarılacak esnafın mağdur edilmemesi, rızalarının alınması, yeni bir alan yerleştirilmesi gibi…

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar