Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Halil ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

Mail: [email protected]

Şişmanlık öldürmezse süründürür!

Günümüz de şişmanlık artık ciddi bir hastalıktır. Özellikle okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda inanılmaz derecede şişmanlık görülmektedir. Şişmanlıkla mücadelede geç kaldık. Çocuklarımız artık şişmanlık hastalığına yakalandı. Önleyici tedbirlerin alınması konusunda hala geç kaldık. Okul öncesi çocuklarda şeker hastalığı ve tansiyon hastalıkları görülmektedir.

Türkiye’de obezitenin her geçen yıl artış gösterdiğini, yaşam tarzı, çevresel faktörler, yanlış beslenmenin obezitenin en önemli nedenlerinden biridir. Vücudun işleyişinde ciddi bozukluklara neden olan obezitenin, kişiyi başka hastalıkları da içeren bir kısır döngü içerisine aldığını aktardı.  Obez kişilerin hastalığı kabullenmedikleri ve gerekli önlemleri almadıkları zaman ciddi sağlık kayıplarıyla karşılaşabileceklerdir.

 Obezite metabolizmayla ilgili olarak görülse de aslında diğer pek çok organı etkiler ve başka hastalıkların nedeni haline gelir. Obezite Avrupa’daki yetişkinlerde Tip 2 diyabetin yüzde 80’inden, kalp damar hastalıklarının yüzde 35’inden ve hipertansiyonun yüzde 55’inden sorumludur. Her yıl 1 milyondan fazla ölüme neden olmaktadır” araştırmalar bunu ispatlamaktadır.


Obezite eğiliminin özellikle çocuklar ve ergenlik dönemindekiler için de alarm verici düzeye ülkemizde de gelmiştir. Bugün gelinen noktada çocukluk çağı obezitesi görülme sıklığının 1970’lerdeki değerlerden 10 kat fazla olduğu bildirilmektedir. Aşırı ve yanlış beslenme ile fiziksel aktivite yetersizliği obezitenin en önemli nedenleri olarak kabul edilmektedir.


Yetişkin sağlıklı vücut yapısına sahip erkeklerde vücut ağırlığının yüzde 15-18’i, kadınlarda ise yüzde 20-25’ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde yüzde 25, kadınlarda ise yüzde 30’un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.

Obezite tanısı basit ölçüm yöntemleri ile konulabilir. Bunun dışında obezite tedavisine başlamadan önce bireysel metabolizma ölçümü kişiye verilecek diyetin niteliklerini belirleme açısından faydalıdır. Uygun aralıklarla yapılan birebir görüşmelerle verilen diyetin uygulanabilirliğinin kontrol edilmesi ve aksaklıkların düzeltilmesi diyetisyen takibi ile kişinin bilinçli düzeye getrilmesi ve egzersiz planlaması şişmanlıkla başarı sağlayacaktır.
Kadın ve erkeklerde farklı özelliklerde ortaya çıkabilen obezitenin, kişiye özel uygulanan modern yöntemlerle kontrol altına alınabilir.Obezite tedavisi, bireyin kararlılığını ve etkin olarak katılımını gerektirir.Obezitenin oluşumunda pek çok faktörün etkili olması, bu hastalığın önlenmesi ve tedavisini son derece güç ve karmaşık hale getirmektedir.

  Bu nedenle obezite tedavisinde hekim, diyetisyen, psikolog, fizyoterapistten oluşan bir ekip gerekmektedir. Ekip tedavisi her zaman bireysel yönetimden daha başarılı sonuçlar vermektedir. Vücut ağırlığının 6 aylık dönemde yüzde 10 azalması, obezitenin yol açtığı sağlık sorunlarının önlenmesinde önemli yarar sağlamaktadır.
  Egzersizin ağırlık kaybını sağlamadaki etkisi halen tartışmalı olsa da, fiziksel aktivitenin yağ dokusu ve karın bölgesindeki yağlanmayı azalttığı, diyet yapıldığında görülebilen kas kütle kayıplarını önlediği kesin olarak kabul edilmektedir. Egzersiz tedavisi ile, tıbbi beslenme tedavisini destekleyici nitelikte bireylerin ağırlık kazanımları engellenebilmekte yeniden kilo artışı önlenebilir. İlaçların mutlaka hekim kontrolünde kullanılması gerekir.
  Obezite tedavisinde kullanılacak ilaçlar hafif ve orta derecede ağırlık fazlalığı olan bireyler için uygun değildir. Bu tür ilaçların mutlaka hekim kontrolünde kullanılması gerekiyor. Bunun dışında cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Beden kitle indeksi 40 kg/m2 ve üzerinde olan ileri derece obezler ve beden kitle indeksi 35 kg/m2 ve üzerinde olan ve diyabet gibi eşlik eden kronik hastalığa sahip olan obezler, tüm çabalara rağmen uzun süreli kalıcı kilo kaybı sağlayamadıkları taktirde cerrahi müdahale tercih etmek zorunda kalabilirler. Hasta ile cerrah, endokrinolog, diyetisyen, psikolog ve fizyoterapistin iyi bir ekip oluşturduğu deneyimli merkezlerde bariatrik cerrahinin başarı şansı artmakta ve riski oldukça azalmaktadır. Şişmanlıkla mücadele çok tecrübeli bir hekim heyeti ile yapılmalıdır.

 Şişmanlık artık çağımızın en büyük hastalığıdır. Anne ve babalar çocuklarınızı bu amansız hastalığa yakalanmasını engelleyecek tüm tedbirlerini alınız. Küçük yaşta doğayı ve hareket etmeyi aynı zamanda bilinçli beslenmeyi ve paketlenmiş, ilaçlanmış raf ömrü uzasın diye katkı maddeleri katılmış yiyecekleri, market ürünü kullanmalarını acil olarak engelleyelim.

 Şişmanlık ölümdür.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar