Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

‘Şişt şişt sakin ol, sinirlerine hâkim ol’

Seçimlerin de tadı tuzu kalmadı, artık ne hoşgörü var, ne de saygı. Kin ve nefret kol geziyor, seçim meydanlarda!

Sanki rakipler düşman, miting meydanları da savaş alan! Seçmen davranışlarını, mantığın değil, deli duyguların belirlediği bir dönemden geçiyoruz!

Özeleştirinin unutulup, rakiplerin acımasızca eleştirildiği bu toplumsal delirme sürecinde adeta her şey mubah!

Ne yazık ki; yalan, dolan, çarpıtma, saptırma, ötekileştirme, itme, kakma davranışının öne çıktığı, paranoyanın bulaşıcı bir hastalık gibi her yere yayıldığı bir dönemdeyiz...

Algının, gerçeğin önüne geçtiği, 40 kez söylenen yalanın, doğru sanıldığı bu absurd süreç, insanların beynini de esir alıyor!

Olguların, olayların, olan bitenin araştırılıp soruşturulmadığı bu zaman diliminde, söylenen her yalan, sanki gerçekmiş gibi ışık hızıyla yayılıyor sosyal medyada!

Farklı düşünce nedeniyle arkadaş ve dostlukların çatırdadığı bu sürçte, saygı ve sevginin tek kriteri ise, aynı blokta yer almak!.. Ya “Cumhur” ya da “Millet” ittifakında olmanız şart! İttifakınız yoksa siz de yoksunuz!...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, rakiplerini eleştirince, meydanda yükselen “yuh” seslerine neden müdahale etmediğini düşünmüşümdür hep!

Rakipleri eleştirmek, seçim sürecinin doğasında olsa da, yuhalanmasına sessiz kalmak doğru mudur acaba?

Ne de olsa liderin ağzından çıkan sözlerin, seçmeni harekete geçirdiği sinirleri gergin bir ülkede yaşıyoruz...

Hiç unutmam, PKK terörünün azdığı yıllarda Hürriyet gazetesi, halkı kışkırtan öyle başlıklar atıyordu ki, okuyanın etkilenmemesi mümkün değildi.

Atılan manşetlerden galeyana gelenler ellerinde sopalarla Erzurum’da Kürtlerin yaşadığı bir mahalleyi basınca, bu kez Hürriyet’in manşeti “Nereye!” idi! Hem kışkırtacaksın, hem de gaza geleni eleştireceksin, ne yapan çelişkidir bu!...

CHP lideri Kılıçdaroğlu’na, Çubuk’ta şehit cenazesinde yapılan saldırıda, seçimde kullanılan ayrıştırıcı dilin hiç mi etkisi yoktu sizce?..

Ya aynı Kılıçdaroğlu’nun, seçimin yenilenmesine olumlu oy veren 7 YSK üyesinin adlarını tek tek okuyarak yuhalatmasına ne demeli?..

Dönem sakinleşme dönemi; hep birlikte, sözlerini Sezen Aksu’nun yazdığı “Şişt şişt sakin ol, sinirlerine hakim ol” şarkısını Sertap Erener’den dinleyip sakinleşelim.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar