Ordu
DOLAR15.9762
EURO16.9085
ALTIN948.95
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Sıvazlamak

TBMM İçişleri Komisyonu’ndan geçen Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu neler getiriyor, neler götürüyor?

Komisyondan geçen 9 madde, ana çerçeveyi aşağı yukarı çizmiş durumda. Silah taşıyacak, kimlik soracak, gözaltına alacak, dahası sıvazlama (elle arama) yapabilecek.

***

Yaygın medya kaç gündür “sıvazlama” sözcüğü neyi çağrıştırıyor, onu araştırmakla meşgul!

Hadi, biz de bu kervana katılalım ve kişisel öngörülerimizi sıralayalım istedim.

Sıvazlama, sıvazlamak, sıvazlanma, sıvazlanmak, sıvazlatma ve sıvazlayış… Görüyorsunuz, her birini alıp fiil çekimi yapmaya çalışsak, konu uzayıp gidecek.

İçinden birini alıp yolumuza devam edelim.

Sıvazlamak (İ.Ayverdi -sözlüğü) “Eli ile bir şeyin üzerinde okşar gibi gezdirmek.”

Bekçi, park ve bahçelerde, yeme içme yerlerinde, tabii gecenin geç bir saatinde cadde ve sokakta kol kola yürüyen bir çift gördü. Önce bekçi düdüğünü öttürdü. Düdük peş peşe birkaç kez çalınınca bir şeyler oldu ya da bir şeyler oldu gibi görüldü.

Tedirgin olan çift; önce kol kola yürüyüş düzeninden, yan yana yürüme ve uygun adım düzenine geçti.  Bekçi, bir düdük daha çaldı ise, korkma, koşma, yan yollara kaçma kesinlikle yapılmamalı “zınk” diye olduğunuz “0” noktada durmanız gerekir.

Neden durdurulduğunuzu ya da durduğunuzu az sonra öğreneceksiniz…

Anam korku ve telaş…

-Kimliklerinizi görebilir miyim?

Şu “görebilir miyim” sözcüğü ne kadar naif, ne kadar içten.

Bu bekçi, iyi bir bekçi…

Bekçiden (dolayısıyla tabancasından), korku ve telaşınızın yersiz olduğuna karar verirsiniz.

Kimliklerinizi uzattınız, elindeki feneri yaktı, bir kimliğinize bir yüzünüze tuttu. Kimlikle, benzerliğinizin uyumunu gördüğünde, iş tatlıya bağlanacak hükmüne varırsınız. Asla! Kimlikleriniz size verilmeden bir de üst araması yapılacaktır.

Şimdiye kadar gördüklerimiz, sıvazlama şeklinde değildi. Anatomik yapının belli noktalarına şöyle bir şaplak vurulur; tamam geç, ya da benimle karakola kadar geleceksiniz denirdi.

Bu husus komisyonda çok tartışıldı mı, bilemiyorum. Sıvazlama ya da sıvazlatmak işin içine girince, bir dakika burada durun! “Eli, okşar gibi vücudun üzerinde gezdirmek”  hele de erkeğinin yanında bir kadını sıvazlamak, ahlaki değil (hadi hafifleterek söyleyelim), cinnet sebebidir.

***

Türkiye erkek egemen bir toplum…

Bakınız, Ord. Prof. Dr. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu ne diyor: 1950 yıllarında, bir Doğu Karadeniz seyahatinde, kadının, erkeğinin 20 adım gerisinden geldiğini gördüm. Bunu Cumhuriyetin getirdiği (Laik demokratik, kadınlara, birçok batı ülkesinden önce seçme ve seçilme oy hakkı gibi) değerlerle örtüşmediğini yazdım.

1960 yılı sonrası ikinci bir defa daha gittiğimde, Doğu Karadeniz’de çok şeyin değişmiş olduğunu kadının, erkeğinin 20 adım önden yürüdüğünü gördüğümü yazdım.

Bir okurum, yazımı okumuş, Doğu Karadeniz’de değişen bir şey yok. Kadın, erkeğin 20 adım önünde gidiyorsa, bilin ki o adamın düşmanı var”!

97 yılda buraya kadar geldik. Yan yana, el ele tutuşarak yürüyenlere dokunmayın.

Siz siz olun, hele de gecenin geç bir saatinde birilerini sıvazlamaya kalkmayın.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar