Ordu
DOLAR18.63
EURO19.2595
ALTIN1042.9
Zati ÜRER

Zati ÜRER

Mail: [email protected]

reader

SİYASET SİMSARLARINA KARŞI 

Simsar, komisyoncu demek. İş yapmaz, yapanlar arasına girer; ekmeğinize, aşınıza ortağım der. TDK sözlüğüne anlamı iyi kavransın diye Memduh Şevket Esendal’ın kullandığı şu güzel cümle, örnek konmuş:Başka iş görmez yalnız pazarlarda ekin simsarlığı edermiş. Halk arasında onlara değnekçi yakıştırması da yapılır. Halk, simsarlığın üretici meslek olmadığını böyle güzelce anlatmıştır. Ticaret ve üretim hayatının böyle simsarları var.

Durduğu yerde değer kazanan toptan eşya da ekonomi terimi olarak tefedir. Faizle yani parasıyla para kazananlara da durduğu yerde dokuma tezgâhlarının tarak tutucusu tefe adından yakıştırma tefeci denmiş.     Yazık ki tefe ve tefecilik, sosyal hayatın vazgeçilmezi olmuş, bankacılık sistemiyle de kurumsallaşmıştır. Lakin    tefe de tefeci de nas kargısı dinimizde. Cumhurun Reisi 20 yıl sonra nas diyor ya müslüman halkımız şaşkın!

Dünya ekonominin gereği diye sürekli faiz artırırken Reis, düşürüyor. Bunların kafası basmaz, ben ekonomistim diyor, nas var, sana bana noluyor?  Yeni hidayete erdi, vardır bir bildiği, hikmetinden sual olmaz diyeceğiz demek ki. Sözünün açığı bu! Din adına bukalemunca aldatıldığını fark edince milletine destan yazdırdığı gibi ekonomide de yanıltıldığını düşünüp inatla faiz düşürüyor. Üretim, ihracat, istihdam diyor ve ekliyor: SABIR!

Hak veresim de gelmiyor değil doğrusu. İyi niyetinden şüphem yok! Milletimin başındaki hiç kimsenin kötü niyetli olamayacağını yazmış, destan yolu açanların hepsi de kul hatasına düştüler demiştim. Allah’ım idrak nasip etsin hepsine, tekrar destan yazmak zorunda kalmasın milletim duası ederim hep ve endişem bitmez, şimdi de öyle.

Niye? Liderleri yanıltıcı bukalemunlar amansız faaliyette hep. Merhum Erbakan yolu değil miydi üretim, ihracat, istihdam ve fabrika yapan fabrikalar? Düşünelim hele: CB. siyasî kariyer yaptığı hocasının yoluna çıktıysa, onun ekonomisti Osman Altuğ Hoca niye yok yanında? Halka dayalı siyasetten niye tepeden atama yoluna saptı? Dünün ağır toplarının şimdiki siyasî karşıtlığı niye? Kitlesel, çevresel  tercihlere göre liyakat de gözetilerek seçim yapsaydı, bu olur muydu? Utanmaz, çekinmez miydi çevresinden, kitlesinden, liyakatinden seçilenler? Bugünkü siyasetin diğer oyuncuları kimler? Yenilgiden bıkmayanlarla ocağından kopanlar teneke nutuklar atmıyor mu?

Ne güzel demiş Orhan Veli! Neler yapmadık şu vatan için; kimimiz öldük, kimimiz nutuk söyledik! Niye iki büyük kentimizin başkanı seçilmişlerin adı bir türlü düşmüyor gündemden? Umut olacak yeni yüzleri halk temayülünden çıkarmak gereğine kanıt değil mi bu? Osman Hocanın üç kâğıt ekonomisi dediği sistemden üretim ekonomisine geçme mücadelesi içinde tepkicilere mandacı diye inatla direnen Cumhurun Reisi inşallah haklı çıkar diyesim var da vakit ve ekip doğru mu, yoksa yeni bir kul hatası mı var? Şu güzel şarkı nakaratının kulaklarımda çınlaması bitmiyor bir türlü: Biraz geç kalmadın mı? Yola çok erken çıkmalı ve çıkmadan önce de çok partili hayata geçtik geçeli süregelen siyaset simsarlığını bitirmeli, halk ne diyorsa o ilkesine bağlı kalınmalıydı. Dava düştü, yol bitti!                        

Tek adam rejimi tepkisiyle milletin çilesini çekip bitirdiği parlementer sistemi geri getirmek isteyen fakat ne hikmetse halkın tercihine göre Meclis kurulacak demeyen siyaset simsarları devrede şimdi. 6 en akıllı birleşti masa kurdu, söz de karar da onların! Müdürümün kulakları çınlasın. Bakanlıktan gelen emirleri okur, derdi ki al sana masa başı bir karar daha, gel de uygula! Hiç unutmam:Bir kredili sistem uygulama sorunu yaşamıştık da neler neler çekmiştik! Hem tek adam rejimi diye bir şey yoktur, olamaz da. Padişahların bile akıl-fikir heyetleri vardı. Onların sahasında top misali yuvarlana yuvarlana gelirdi fikirler, öneriler hünkârın önüne. Doğru yanlış her karar çevre etkisiyle çıkardı. Şimdi de aynı, değişen ne? 20 yıllık iktidar parlementer sistemdeyken yakın çevrenin kararlarını parmaklarla onaylatmıyor muydu? O zaman tek adam değildi de son 4 yılda mı tek adam oldu yani?

Milletin aklıyla alay etmeyin efendiler! Onun derdi sistem değil, sizsiniz. Vekalet vereceğini kendi seçmesine engel oluyor, ona noterliği layık görüyorsunuz. Masa dışında kalanlar da biliniyor milletçe. Onlara da yok itibar. Halkı dinliyorum gözlerim, akıl antenlerim açık. Yeni umut ortaya koyacak aydınların huzuruna çıkması özlemi çekiyor kitleler. Başkan seçeceğini de vekilini de yeni istiyor, temayül ortada ve net! Bu iletişim çağında ben halk ne diyorsa yapabilirim diyebilen yiğitleri kitlelere dinletmek çok mu zor ki bunu uygulamak isteyen parti niye yok hiç? Ekonomik hayatımızı çıkmaza sokan simsarlık siyasete de yapacağını yaptı, yapıyor. Halk da tepkili buna.  

Ülkemizin 7 bölgesi STK mensupları ve kanaat önderleri dertler bizde birikiyor ama dinleyinimiz yok diyor. Noterler ve iletişim kanalları vasıtasıyla kendilerinden yararlanarak halka dayalı siyaset yolunun açılmasını bekliyor hepsi. Ego düşkünü veya menfaat sağlama cevvali siyaset simsarlarına karşı gerçekten hizmet ehli vatan evlatlarını KİTLELERİN huzuruna çıkaracak gücü, kılacağın bir sebeple çileli milletimize nasip et Allah’ım!                  

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar